SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI - KLUB EUROPEJCZYKA

Czym jest Szkolny Klub Europejski ?

Szkolny Klub Europejski jest forma współpracy nauczycieli i uczniów. Działa na zasadzie koła zainteresowań od września 2004 roku. Zajmuje się on, jak sama nazwa wskazuje, upowszechnianiem wiedzy o Europie - jej państwach, historii, geografii, sztuce, nauce, sławnych ludziach, instytucjach i organizacjach, integracji europejskiej - wśród członków klubu, innych uczniów szkoły oraz ich rodzin, znajomych, mieszkańców miejscowości i regionu. Uczy młodych ludzi aktywności, tolerancji, szacunku dla różnic kulturowych i odmienności innych narodów.

Opiekunowie Klubu Europejczyka

Aldona Feder - nauczyciele nauczania początkowego
Sławomir Brambor - nauczyciel historii

DOKONANIA

Przygotowanie wystroju sali Klubu Europejczyka.
Zaprojektowanie własnego logo klubu.
Przygotowanie albumów i wystaw tematycznych w specjalnie przeznaczonej do tego celu sali Klubu Europejskiego.
Zorganizowanie obchodów Dnia Europejskiego pod hasłem "Debata o naszej przyszłości"
- uczniowie działający w klubie europejskim poprowadzili debatę, przygotowali pytania oraz problemy dotyczące przyszłości młodzieży w Unii Europejskiej,
- zaprosili do wspólnej debaty członków klubu europejskiego z Gimnazjum Nr 24
Uczestnictwo w organizowaniu "Dnia Wiosny w Europie - wartości konstytucyjne"
- uczniowie wykonali kilkanaście plakatów ( wybrano do ekspozycji 8 prac) obrazujących lansowane przez konstytucję europejską wartości.
Uczestnictwo w "Europejskim projekcie Comenius 2004/2005" ,na który uczniowie przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą historii państw leżących nad Morzem Bałtyckim.
Opracowanie teczek i albumów tematycznych na podstawie zbieranych informacji,
Zredagowanie tablic informacyjnych.
Udział w obchodach Czerwca'56: wycieczkach po Poznaniu, Rajdzie Gwiaździstym, spotkaniu z uczestnikiem wydarzeń, sporządzeniu gazetek i plakatów.

PLAN PRACY KLUBU

- Spotkanie inauguracyjne członków klubu.
- Wybory zarządu klubu.
- Propagowanie wśród uczniów szkoły aktywnego włączenia w prace klubu.
- Przygotowanie rocznego planu pracy klubu
- Prezentacja dorobku uczniów - lekcja dla gości, nauczycieli.
- Zorganizowanie wystawy w sali klubu i innych pomieszczeniach szkoły.
Listopad
- Członkowie klubu pamiętają o wkładzie kultury polskiej w dziedzictwo europejskie dlatego uczestniczą w obchodach ważnych świąt narodowych w Polsce. Niektóre pamiętne daty w Polsce mają znaczenie ponadnarodowe, np. 11 listopada 1918r.
- Uczniowie odwiedzają groby polskich działaczy narodowych i groby żołnierzy państw walczących w I Wojnie Światowej.
- Przygotowanie gazetki i plakatów dokumentujących wycieczkę na groby : na Cytadeli i na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan.

- Wykonanie plakietek z logo klubu dla wszystkich jego członków.
- Przygotowanie gry edukacyjnej " Co wiemy o Europie".
- Quiz multimedialny " Poznajemy państwa Unii Europejskiej".
Luty
Uczniowie biorący udział w pracach klubu aktywnie uczestniczyć będą w realizacji zadań wynikających z projektów szkolnych.
- Obchody " Dnia Wiosny w Europie"