szkoła
DZISIAJ :
2.08.2015
Gustawa, Kariny, Stefana
HOME  
KOMUNIKATY  

WYDARZENIA SZKOLNE

SPOTKANIE Z PSEM ARGO I JEGO OPIEKUNEM


W piątek 12 czerwca w naszej szkole wizytę złożyli nam wyjątkowi goście pan Rafał Hamerlik ze swoim psem Argo. Zajęcia zostały przeprowadzone dla zerówek i klas pierwszych. Spotkanie miało na celu poszerzenia zakresu wiedzy dzieci na temat opieki nad zwierzętami, kształtowanie empatii w stosunku do zwierząt i poczucia odpowiedzialności za nie. Dzieci dowiedziały się m.in. o bezpiecznym podchodzeniu do psów za zgodą ich opiekunów, bezpiecznego dotykania ich i prawidłowej z nimi zabawy, bezpiecznego sposobu karmienia psa z ręki. Podczas spotkania nasi uczniowie zapoznali się z zasadami postępowania w przypadku kontaktu z obcymi i agresywnymi psami oraz nauczyli się przyjmowania bezpiecznej pozycji tzw. "żółwia". Dzieci miały przyjemność bezpośredniego kontaktu z psem poprzez zabawę z Argo.

DATA WPISU:  2015-06-16

Konkurs "Młodzi Pisarze- przyjaciele zwierząt"


W ramach całorocznych działań promujących czytelnictwo w świetlicy klas I zorganizowany został konkurs na zaprojektowanie oprawy graficznej oraz treści książki, której bohaterem miał stać się wybrany przedstawiciel świata fauny. Dzieci podejmujące próbę sprostania niniejszym zadaniom stanęły również przed koniecznością zaprezentowania owoców twórczej pracy w sposób werbalny na forum kilkudziesięcioosobowej grupy. Pomimo stresu i braku pewności siebie uczestnicy w sposób barwny i rozbudowany przedstawiali swoje dzieła. Efekt był zaskakujący! Na najwyższe uznanie zasłużyła Julia Wdzięczna- uczennica klasy 1 D. Nagrodzone zostały również prace Antoniego Grzegorzyka , Stelli Dłużewskiej i Gabrysi Ostrowskiej z 1 B, a także Damiana Walusia z 1 A. Wysoki poziom prac każe przypuszczać, że o twórczości niektórych uczestników jeszcze usłyszymy. Organizatorem konkursu była Natalia Łuczak- wychowawca świetlicy.

DATA WPISU:  2015-06-10Przedstawienie-"At Penfold Palace"


Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła języka angielskiego przygotowali krótkie przedstawienie w języku angielskim pt."W Pałacu Penfold", które zaprezentowali klasom IV-VI. Publiczność w napięciu oczekiwała rozwiązania zagadki kradzieży słynnego obrazu, który do tej pory wisiał w jadalni pałacu. Spójrzmy na zdjęcia w szkolnej galerii…

DATA WPISU:  2015-06-09Dzień Matematyki


29 kwietnia, już po raz czwarty w naszej szkole, obchodziliśmy Dzień Matematyki. Tegoroczne święto przebiegało pod hasłem "W królestwie liczb". Każda z klas przedstawiała na forum inny rodzaj liczb. Klasa IV c przygotowała część artystyczną, która zakończyła się wesołą piosenką matematyczną. Królowa-Matematyka zachęcała wszystkich uczniów do poznawania Jej tajników i solidnego przygotowywania się do każdej lekcji, a starożytni matematycy przedstawili swoje zasługi dla rozwoju arytmetyki, czyli nauki o liczbach.
Świętu Matematyki towarzyszyły zawody w układaniu kostki Rubika, a także turnieje matematyczne dla klas czwartych i piątych. Lekcje natomiast, przebiegały w nietradycyjny sposób, było mnóstwo dobrej zabawy i rozrywki.(ec)

DATA WPISU:  2015-06-09PIERWSZAKI NA WYPRAWIE W PRZESZŁOŚĆ


Klasy 1d i 1a pojechały na wycieczkę do Zaurolandii - Rodzinnego Parku Rozrywki. Jej celem było połączenie zdobywania wiedzy i dobrej zabawy. Wędrówkę rozpoczęły od szlaku dydaktycznego, na którym poznały dawną historię Ziemi, dowiedziały się jak w przeszłości zmieniało się położenie kontynentów. Najbardziej ucieszyła wszystkich możliwość oglądania z bliska i dotykania wielu figur dinozaurów. Wspaniałym przewodnikiem okazał się Mateusz Waśkowicz z kl. 1d, który mimo młodego wieku znał praktycznie wszystkie spotykane po drodze prehistoryczne gady i ciekawie o nich opowiadał. Dzięki warsztatom wiemy już na czym polega praca paleontologa. Ostatnim etapem była wspaniała zabawa na kilku dmuchanych zjeżdżalniach. W doskonałych humorach wróciliśmy do Poznania.

DATA WPISU:  2015-05-31WARSZTATY W POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ


8 maja klasa 4b i 6c odwiedziły Politechnikę Poznańską w ramach Drzwi Otwartych organizowanych przez uczelnię w laboratoriach Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach:
Nowoczesne techniki przetwarzania tworzyw sztucznych: "Przetwórz swoją przyszłość" oraz
Reakcje kompleksowania, utleniania i redukcji oraz strącania osadów a kolorowa chemia
Zajęcia były ciekawe, dzieci mogły samodzielnie wykonywać doświadczenia i obserwować efekty.

DATA WPISU:  2015-05-17Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT - TYDZIEŃ PROMOWANIA CZYTELNICTWA


Czytanie jest jednym z podstawowych narzędzi zdobywania wiedzy. Stymuluje zdolności językowe, rozwija pamięć, koncentrację i wyobraźnię. Poznawanie treści książek przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań, uczy odróżniać dobro od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. To również doskonały sposób na nudę. Aby beneficjentów obcowania z książkami wciąż przybywało, w SP 18 zorganizowany został tydzień promowania czytelnictwa o nazwie "Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT". Do zaprzyjaźnienia się z literaturą zachęcano m.in. poprzez gazetki tematyczne, organizację konkursu na najpiękniejszą zakładkę książki, apel radiowy czy zbiorowe czytanie. Inicjatywa stała się podmiotem relacji telewizyjnej, do której obejrzenia gorąco zapraszamy na stronę internetową http://tvw24.pl/uncategorized/kultura-pod-reka-wydanie-z-24-04-2015/ . Organizatorami przedsięwzięcia były Natalia Łuczak i Jolanta Tunkiel.

DATA WPISU:  2015-05-10

PARADA PASJI I TALENTÓW - JESTEM NIEPOWTARZALNY


Pierwszy Dzień Wiosny 20 marca 2015 obchodziliśmy po hasłem "Parada talentów i pasji - jestem niepowtarzalny", związanym z projektem "Wychowanie w duchu pokoju i tolerancji". Prezentacje w wykonaniu naszych uczniów i zaproszonych gości pozwoliły bawić się i poznawać różnorodne pasje rówieśników i dorosłych, zamiłowania, uzdolnienia, talenty i niespodziewane zainteresowania. Mogliśmy podziwiać kolegów i koleżanki tańczących na scenie, śpiewających czy grających na instrumentach, opowiadających o swoich pasjach. Niepowtarzalne hobby i kolekcje oglądaliśmy na galerii, odgadywaliśmy zamiłowania naszych nauczycieli przedstawione na pracach plastycznych, a wszystko to na wesoło i przy muzyce towarzyszącej nam na przerwach. Niespodzianką i zwieńczeniem Dnia Wiosny była wizyta podróżnika, pana Jacka Fabisia prezentującego swoje doświadczenia z Australii i Nowej Zelandii.

Być oryginalnym - to być ciekawym dla kolegów. Im bardziej zaskoczysz i więcej o sobie przekażesz tym więcej zainteresowania i sympatii zyskasz. Jesteś niepowtarzalny - to twoja wartość. Nie musimy być tacy sami, odkrywajmy to co niepowtarzalne i bawmy się tym razem.
Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2015-04-15

MIĘDZYŚWIETLICOWY KONKURS NA KARTKĘ WIOSENNO-WIELKANOCNĄ ROZSTRZYGNIĘTY!!!


Nadchodzące Święta Wielkiej Nocy stały się inspiracją do zorganizowania przez świetlicę szkolną konkursu na najpiękniejszą kartkę o tematyce wiosenno- wielkanocnej. Do udziału w zabawie zostało zaproszonych kilkanaście poznańskich szkół- odzew był ogromny. Wyłonienie zwycięzców okazało się niemałym problemem- młodzi artyści wykazali się olbrzymią kreatywnością i talentem. Ostatecznie jednak udało się wybrać zwycięzców. Zostali nimi:
Miejsce I: Amelia Wilińska, Aleksandra Szcześniak, kl. 2, SP 6
Martyna Ziółkowska, Wiktoria Zamelska, Marianna Ciesielska, kl. 2, SP 6
Miejsce II: Patrycja Bańkowska, kl. 2, SP 17
Dorota Marzec, kl. 3, SP 5
Miejsce III: Weronika Rozmiarek, kl. 3, SP 11
Agnieszka Murawska, kl. 1, SP 19
Emilia Zawada, Maria Zacharow, kl. 1, SP 15
Maja Matuszak, kl. 2, SP 84
Karolina Laufer, kl. 1, SP 15
Wyróżnienia otrzymują: Hanna Zamara, kl. III, SP 17
Natalia Pawlaczyk, kl. 2, SP 18
Laura Zygmunt, kl. 1, SP 6,
Małgorzata Chodorska, kl. 1, SP 17
Lena Koniczek, kl. II, SP 18

Po odbiór nagród oraz dyplomów zapraszamy do świetlicy SP 18- organizatora konkursu,
w terminie od 08.04. 15. Za organizację konkursu z ramienia organizatora odpowiedzialna była pani Natalia Łuczak- wychowawca świetlicy. Gratulujemy zwycięzcom!!!

DATA WPISU:  2015-03-26

PIERWSZAKI NA FESTIWALU W CENTRUM KULTURY ZAMEK


12 marca uczniowie klasy Id i Ib wzięli udział w XVI Festiwalu Naszych Dzieci zorganizowanym przez ZSS nr 105. Festiwal odbył się pod hasłem "Magiczne słowa wokół nas". Ma on charakter przeglądu twórczości artystycznej dzieci i młodzieży z różnego rodzaju niepełnosprawnością. W Sali Wielkiej CK Zamek dzieci obejrzały widowiskowy teatr cieni oraz inscenizację na podstawie sztuki "Laura i Filon". Nasi uczniowie byli pod wrażeniem muzyki i umiejętności niepełnosprawnych dzieci. Zobaczyły, że pomimo różnych trudności i ograniczeń można stworzyć i pokazać ciekawe przedstawienie. Na pewno skorzystamy z pomysłów, które widzieliśmy na scenie, w wykonaniu młodych niepełnosprawnych artystów.

DATA WPISU:  2015-03-22

"ZABAWY Z WYOBRAŹNIĄ" W ŚWIETLICY KLAS I


Od pewnego czasu w ramach zajęć oferowanych najmłodszym prowadzone są zajęcia nastawione na wykorzystanie twórczego potencjału i rozwijanie wyobraźni najmłodszych- "Zabawy z wyobraźnią". Obejmują one m.in. pogadanki, zajęcia ruchowe, wizualizacje, zabawy dywanowe czy zajęcia plastyczne. Podsumowaniem pierwszego etapu prac był konkurs "Moje marzenia". Zadaniem uczniów było ekspresyjne ukazanie swoich pasji, marzeń i wartości za pomocą kółek orgiami. Wśród licznych prac wyłoniono zwycięzców. Zostali nimi Sylwia Rybczyńska i Tatiana Śróda z I C oraz Damian Waluś i Kinga Walkowiak z I A. Gratulujemy! Realizatorem cyklu zajęć "Zabawy z wyobraźnią" jest pani Natalia Łuczak- wychowawca świetlicy.

DATA WPISU:  2015-03-09U JUBILERA- ŚWIETLICZAKI PROJEKTUJĄ BIŻUTERIĘ


6 marca w świetlicy klas I odbyły się aktywizujące zajęcia z użyciem nietypowych akcesoriów. Oprócz masy solnej, kolorowych korali, cekinów czy brokatu najmłodsi mieli do dyspozycji fragmenty starych ozdób jubilerskich. Dzieci stanęły przed zadaniem stworzenia nowych wzorów biżuterii - do czego podchodziły z niebywałym zapałem i entuzjazmem. Odbiorcami gotowych wyrobów były przede wszystkim mamy, babcie i siostry twórców, które niebawem miały obchodzić swoje święto (Dzień Kobiet). Zajęcia prowadziła pani Natalia Łuczak- wychowawca świetlicy. Chętnych do zapoznania się z efektami prac podopiecznych zapraszamy do obejrzenia GALERII.

DATA WPISU:  2015-03-09RAZEM TWORZYMY LEPSZY INTERNET


Jak co roku, 10 lutego w kilkudziesięciu państwach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: "Razem tworzymy lepszy Internet". W tym dniu uczniowie naszej szkoły wysłuchali audycji dotyczącej zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz problemu Cyberprzemocy. Podczas dużej przerwy rozdawane były ulotki informujące jak bezpiecznie poruszać się w sieci. W ciągu całego tygodnia na zajęciach komputerowych uczniowie oglądali filmy edukacyjne i spoty, a na naradach tworzyli plakaty.
W piątek 13 lutego, w ramach podsumowania całotygodniowych obchodów DBI, uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. "Bezpieczny Internet" przygotowane przez klasę 6a oraz wysłuchali piosenek zaprezentowanych przez uczniów z klasy 4c i 5c.
Pamiętajmy! To, czy Internet będzie bezpieczny i przyjazny zależy od nas, użytkowników. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria14/index.php/Dzie-Bezpiecznego-Internetu-w-klasach-IV--VI

DATA WPISU:  2015-03-02Ratujemy i uczymy Ratować


18. 02.2015r Wspólnie z innymi miastami w Polsce, w Poznaniu odbyła się akcja organizowana przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "Pierwsza pomoc- to dziecinnie proste". Uczniowie naszej szkoły, przeszkoleni w ramach programu "Ratujemy i uczymy Ratować" ochoczo włączyli się do działań. Akcja ma na celu uświadomić mieszkańcom Poznania oraz tym, którzy byli na dworcu, że pierwsza pomoc jest bardzo łatwa i bardzo ważna. Wystarczy odrobina chęci i zdrowego rozsądku, żeby komuś pomóc, a nawet uratować komuś życie. Nasze dzieciaki były dziś instruktorami. Bardzo skutecznie nauczały, ale też zachęcały podróżnych, żeby podeszli, popatrzyli, posłuchali. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III a: Oskar Zellner, Krzyś Jankowiak, Zosia Rusinek i Weronika Szmytka oraz uczennice z klasy IVa: Zosia Zawodnik i Nikola Żukowska. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Katarzyna Karnicka oraz Rodzice. Dziękujemy.
http://sp18.poznan.pl/galeria14/index.php/PIERWSZA-POMOC--TO-DZIECINNIE-PROSTE---Mali-Ratownicy-na-Dworcu-G-wnym-PKP-w-Poznaniu

DATA WPISU:  2015-02-20

BAJKOWY KARNAWAŁ


Karnawał to przede wszystkim okres balów i zabaw. Jego rozpoczęcie oficjalnie następuje w dniu Trzech Króli czyli 6 stycznia. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły świetnie bawili się na Balu Karnawałowym zorganizowanym przez Centrum Kultury i Tańca HAJDASZ. Wśród uczestników balu były księżniczki, koty, wojownicy Ninja, piraci i wiele, wiele innych barwnych postaci. Była świetna zabawa. Szkoda, że na kolejną musimy czekać cały rok.

DATA WPISU:  2015-02-09

JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE


Najmłodsi uczniowie naszej szkoły- uczniowie klas 0 i I mieli okazję spotkać się ze Strażą Miejską. Przedstawiciele Straży pan Wojciech Chudy i pani Iwona Szymczak w ramach realizacji programu profilaktycznego "Bezpieczeństwo na drodze" przypomnieli sposoby poruszania się w ruchu drogowym poprzez zapoznanie z podstawowymi zasadami, w tym umiejętności "czytania" znaków drogowych, świateł, umiejętności poruszania się po drodze w charakterze pieszego oraz rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji ruchowej najmłodszych użytkowników dróg poprzez praktyczne wyćwiczenie zachowań przy wykorzystaniu zestawu edukacyjnego "Autochodzik". Zajęcia bardzo nam się podobały. Dziękujemy.

DATA WPISU:  2015-02-09PRZEDSZKOLACY w SZKOLE


W piątek 30 stycznia odwiedziły naszą szkołę dzieci z Przedszkola LICZMANEK. Była to najmłodsza grupa przedszkolna 4- i 5-latki. Najpierw dzieci obejrzały przedstawienie "Czerwony Kapturek", który przygotowała pani Aleksandra Grzelka z naszymi dziećmi z oddziałów przedszkolnych. Następnie już w sali miały okazję uczestniczyć w zajęciach plastycznych podczas, których wykonały śliczne kolorowanki tematycznie związane z wcześniej obejrzaną bajką. Kolejne spotkanie już niedługo, bo wiosną. Do zobaczenia.

DATA WPISU:  2015-02-09

PRZEDSZKOLAKI PRZEDSTAWIAJĄ "CZERWONEGO KAPTURKA"


Dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczące na zajęciach teatralno - muzycznych, które prowadzi p. Ola Grzelka, zaprezentowały przed Panią Dyrektor, uczniami z klas II i oddziałów przedszkolnych oraz przed rodzicami przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek". Do wystąpienia dzieci przygotowywały się przez kilka miesięcy, na cotygodniowych zajęciach. Mali aktorzy otrzymali gromkie brawa.

DATA WPISU:  2015-02-08

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W KLASIE II C


Dnia 15 grudnia w klasie II c odbyły się warsztaty świąteczne. Podczas zajęć uczniowie wraz z bliskimi osobami wykonywali ozdoby. Na wstępie dzieci przywitały gości pastorałką, po czym wszyscy przystąpili do wspólnej pracy. Sala została udekorowana wiszącymi gwiazdkami, które zrobiły dzieci z bliskimi. Następnie odbył się konkurs na najdłuższy łańcuch. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie muzyki granej na keyboardzie przez ucznia.

DATA WPISU:  2015-02-08

KLASA II W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM


W piątek 5 grudnia klasa II c wybrała się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty bożonarodzeniowe. Podczas tej wizyty dzieci zapoznały się z dawnymi tradycjami związanymi z Bożym Narodzeniem oraz ze sposobami dekorowania dawniej domów. Każdy uczeń otrzymał bombkę, którą samodzielnie mógł ozdobić za pomocą farbek. Klasa obejrzała również wystawę szopek. Zajęcia te wprowadziły nas w świąteczną atmosferę.

DATA WPISU:  2015-02-08

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM I AUTOREM KSIĄŻEK


5.02 2015 r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie dla uczniów klas IV-VI z autorem książek dla dzieci, podróżnikiem, reportażystą i miłośnikiem zwierząt, panem Łukaszem Wierzbickim.
Nasz gość barwnie opowiadał o inspiracjach i początkach swojego pisarstwa oraz o niezwykłych historiach swoich książkowych bohaterów.
Prezentacja multimedialna, rekwizyty, elementy kabaretu i inscenizacji historycznej pokazały uczniom barwny świat przygód Kazimierza Nowaka z jego podróży rowerem po Afryce, przedstawiły z humorem prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa, niesłychaną historyczną podróż dwóch franciszkanów do Imperium Mongolskiego oraz pionierską wyprawę motocyklową do Chin.
To spotkanie było bardzo ciekawe, pobudziło wyobraźnię młodych słuchaczy i zachęciło ich do poznawania ojczystej historii oraz dążenia do ... realizacji swoich marzeń. (T.Sz.)

DATA WPISU:  2015-02-06SP. 18 - SZKOŁA POZYTYWNEGO MYŚLENIA


" Jeśli życie daje Ci cytrynę, zrób z niej lemoniadę…"

2 lutego przypadał Światowy Dzień Pozytywnego Myślenia. W związku z ideą, jaką ze sobą niesie, w szkole zorganizowano akcję polegającą na obdarowaniu uczniów, pracowników oświaty oraz pracowników administracyjnych "DOBRYM SŁOWEM", z nadzieję, że zaowocuje ono pozytywnym nastawieniem do rzeczywistości. Pomysłodawcą i realizatorem akcji była Natalia Łuczak- wychowawca świetlicy, działająca we współpracy z Małym Samorządem Uczniowskim.

DATA WPISU:  2015-02-04

SYCZĄCE GADY, czyli świetlicowe warsztaty ekologiczne


30 stycznia w świetlicy klas I odbyły się warsztaty ekologiczne omawiające istotę recyklingu. Prócz słownego omówienia zagadnienia zorganizowano zajęcia aktywizujące pełne ruchu, emocji i koloru. Zabawa odbywała się w 2 grupach, przy czym kryterium podziału stanowiła płeć uczestników. Zadaniem obu drużyn było stworzenie kolorowych węży z rolek po papierowych ręcznikach. W celu nadania barwy zwierzęciu wykorzystywano kredki, farby i pisaki. Efekty zmagań oceniano w dwóch kategoriach- długość recyklingowego gada oraz estetyka wykonania pracy. Owoce zmagań uczestników zabawy miały po parę metrów długości!!! Zwyciężyła drużyna męska. Chłopacy- GRATULUJEMY. Inicjatorem zajęć była Natalia Łuczak- wychowawca świetlicy.

DATA WPISU:  2015-02-01WIWAT DZIADKOWIE- świetliczaki w roli ukochanych wnucząt!


Rola, jaką w życiu najmłodszych odgrywają Dziadkowie jest niepodważalna i warta podkreślenia. W celu jej uhonorowania w świetlicy klas I w dniu 28.01.br. zorganizowano zajęcia otwarte "Dzień Babci i Dziadka", na które uczniowie zapraszali ukochanych reprezentantów starszego pokolenia. W programie uroczystości dominowała część artystyczna- m.in. pokazy wokalne i taneczne, inscenizacje i konkursy. Na przybyłych gości czekały wykonane przez wnuki upominki. Spotkanie wieńczyło wspólne delektowanie się przepysznymi wypiekami- wszystko to w oparach aromatycznej kawy (a także soków i herbaty).

DATA WPISU:  2015-02-01KARNAWAŁ W KLASACH IV-VI


22 stycznia bawiliśmy się karnawałowo w polskich szalonych rytmach Disco Polo. Przebrani na kolorowo uczniowie świetnie bawili się przy dobranej muzyce. Ponadto odbyły się klasowe konkursy w tańczeniu parami z balonami oraz na gazecie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą, kolorową zabawę, a przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego za przygotowanie muzyki oraz zabaw z słodkimi upominkami.
Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2015-01-27

"KOLOROWY KARNAWAŁ" W ŚWIETLICY KLAS I


21. 01. 15 r. w świetlicy klas I odbyła się zabawa karnawałowa połączona z pokazem talentów. Pierwszą część imprezy zdominowały zabawy taneczne. Uczniowie za pomocą strojów przenosili nas do czasów westernów, kreskówek czy świata barwnych motyli. Drugi etap uroczystości miał wymiar indywidualny- uczestnicy po kolei, w parach lub w pojedynkę, prezentowali posiadane przez siebie talenty. Większości występów miała charakter taneczny, nie zabrakło także pokazu sztuk walki czy sztuki gry na gitarze. Poziom dziecięcych zmagań był niezwykle wysoki, z trudem więc udało się wyłonić zwycięzcę- została nim Natalka Kajdan. Nagrodą dla triumfatorki była pluszowa, sympatyczna zabawka. Występ pozostałych uczestników uhonorowany został poprzez słodki poczęstunek i szkolne gadżety. W zabawie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów klas I. Prowadzącymi zabawę były wychowawczynie świetlicy- p. Natalia Łuczak oraz p. Małgorzata Jurga.

DATA WPISU:  2015-01-24FLAŻOLETOWE KOLĘDOWANIE W KATEDRZE POZNAŃSKIEJ


Dnia 10 stycznia 2015r., w sobotę, grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła we Flażoletowym Kolędowaniu w ramach XIX Spotkań ŚLADAMI TRZECH KRÓLI w Katedrze Poznańskiej. Dzieci z klasy Ia oraz kółka flażoletowego (kl. "0", kl. Va i Vd) wraz z opiekunami - p. Agnieszką Puzowską-Wawrzyniak i p. Anną Niewiadomską - wspólnie z uczniami innych wielkopolskich szkół wzięły udział w krótkim nabożeństwie z udziałem Arcybiskupa S.Gądeckiego oraz zagrały kilka kolęd na flażoletach. Zarówno dla dzieci, jak i rodziców, niezwykłym przeżyciem było usłyszeć kolędy zagrane przez tak liczną rzeszę flażolecistów (ok.1600) przy akompaniamencie muzyków grających na dudach i organach. Uczestnicy otrzymali na pamiątkę okolicznościowe śpiewniki.
Zapraszamy do galerii.

DATA WPISU:  2015-01-17Góra Grosza


Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej Towarzystwa NASZ DOM. Przez dwa tygodnie wszystkie klasy zbierały groszaki aby wspomóc szlachetny cel Towarzystwa , którym jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Wspólnymi siłami udało nam się uzbierać 1110, 41 zł, a czołowe miejsca w naszym szkolnym konkursie zbierania groszaków zdobyły: III miejsce kl. 6a, II miejsce kl. 4b oraz I miejsce kl. II c, która samodzielnie uzbierała 256,78 zł. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za włączenie się w naszą coroczną akcję zbierania groszaków i pomagania innym.

DATA WPISU:  2015-01-11Kiermasz Świąteczny


10 grudnia naszym corocznym zwyczajem zorganizowaliśmy Kiermasz Świąteczny połączony z konkursem na najlepszy wypiek świąteczny. Na stoiskach można było nabyć własnoręcznie zrobione ozdoby świąteczne, kartki, biżuterię i inne upominki, a także spróbować domowych wypieków czy rozgrzewającej herbaty. Niektórzy uczniowie pozwolili poddać się ocenie wystawiając swoje wypieki do konkursu. I tak bezkonkurencyjne w tym roku okazały się wypieki z klasy 5d, która zdobyła wszystkie miejsca na podium - Wiktoria Krzak ( I m. ) , Zuzanna Pawlaczyk ( II m. ) oraz Julia Remlein ( 3 m.). Wszystkim sprzedającym swoje wyroby serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejny kiermasz już za rok.

DATA WPISU:  2015-01-11

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W ŚWIETLICY KLAS I


Dnia 15 grudnia w świetlicy klas I odbyły się warsztaty świąteczne. Udział w zajęciach przeznaczony był dla najmłodszych uczniów oraz ich rodziców. Obecnością zaszczyciła nas również Pani Dyrektor. Na przybyłych uczestników czekało pięć stanowisk, przy których wychowawcy świetlicy uczyli tworzenia różnego rodzaju bożonarodzeniowych ozdób. Wśród propozycji znalazły się: malowanie gipsowych odlewów bombek, tworzenie ozdób metodą decoupage, robienie aniołków z różnego rodzaju świecących akcesoriów i styropianu, komponowanie stroików świątecznych przy użyciu różnego rodzaju suszonych owoców, szyszek, orzechów, perełek i koralików, przytwierdzanych do drewnianej podstawy, przy pomocy ciepłego kleju. Twórczym zmaganiom towarzyszyła nastrojowa, świąteczna muzyka, a w przerwach na artystów czekały gorące i zimne napoje oraz słodki poczęstunek. Zajęcia okazały się olbrzymim sukcesem wychowawców świetlicy. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni, a poziom ich satysfakcji podnosił fakt, iż gotowe wyroby uczniowie zabierali ze sobą do domu.

DATA WPISU:  2015-01-11KLASY VI W OPERZE


W piątek 19 grudnia po klasowych spotkaniach wigilijnych klasy szóste wraz z opiekunami wybrały się do Teatru Wielkiego na świąteczny balet Piotra Czajkowskiego "Dziadek do orzechów". Większość uczniów po raz pierwszy odwiedziła słynny budynek opery poznańskiej, jak również pierwszy raz podziwiała ten rodzaj sztuki, czyli taniec klasyczny. Wnętrza opery i spektakl baletowy wywarły na uczniach duże wrażenie. Zapraszamy do galerii. http://sp18.poznan.pl/galeria14/index.php/Klasy-VI-w-Teatrze-Wielkim-ogl-daj-balet-Dziadek-do-orzech-w

DATA WPISU:  2015-01-06

ŚWIĄTECZNE KONKURSY


W grudniu odbyło się w naszej szkole wiele konkursów plastycznych - szkolnych i międzyszkolnych - związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Na początku miesiąca klasy 0-VI dekorowały szkołę oraz wykonywały prace plastyczne pod hasłem "Finlandia i jej Elfy, czyli pomocnicy Świętego Mikołaja" . Konkurs ten organizował Konsulat Finlandii w Poznaniu dla wszystkich szkół i przedszkoli Wielkopolski. Wyróżnienie w tym konkursie zdobyła DOMINIKA GACA z kl. VIc .
W innym konkursie organizowanym przez Dom Kultury "Jagiellonka" pod tytułem "Moja kartka bożonarodzeniowa" nagrody otrzymały: MARIA KOCH (VIa), KAROLINA KACZOREK (Vd) oraz … DOMINIKA GACA (VIa)!
Wyniki w konkursach szkolnych:
"Ozdoba świąteczna" - I miejsce zajęła IGA ZAWIASA z kl. IVd
"Szopka Bożonarodzeniowa" (konkurs międzyklasowy) - I miejsce zdobyła klasa VIb
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

DATA WPISU:  2015-01-06KONKURS ŚWIETLICOWY KLAS I "OZDOBA CHOINKOWA"


W dniach 11-12 grudnia bieżącego roku w świetlicy klas I odbył się konkurs na projekt najpiękniejszej ozdoby choinkowej. Zadaniem uczniów było ozdobienie przygotowanych wcześniej szablonów bombek przy użyciu różnego rodzaju materiałów: kredek, pisaków, naklejek, wstążek oraz ukochanego przez dzieci brokatu. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, bowiem liczba konkurujących ze sobą prac przekraczała 40. Mali artyści wykazali się nie tylko kreatywnością, ale również niesamowitą precyzją i zaangażowaniem. Wybór nie był łatwy, jednak ostatecznie udało się wyróżnić kilka projektów.
Pierwsze miejsce zajęła Waleria Kędziora, drugie ex aequo Natalia Kajdan oraz Julia Jastrzębska. Wyróżniono również prace Daniela Nowaka, Adama Szrejtera, Antoniego Grzegorczyka, Wiktorii Jankowiak, Wiktorii Kapały i Oliwii Simons. Zwycięzcy otrzymali słodkie podarunki oraz świąteczne gadżety. Wysiłek i wkład pracy pozostałych uczestników również nagrodzony został małym, czekoladowym upominkiem. Pomysłodawczyniami i realizatorkami konkursu były Natalia Łuczak i Iwona Gładkowska- wychowawczynie świetlicy.

DATA WPISU:  2014-12-15

Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości


7 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie należący do Koła Teatralnego Antidotum", prowadzonego przez p. Joannę Frączek - Kozłowską, zaprezentowali scenki nawiązujące do tematu odzyskania przez Polskę utraconej wolności - aktorzy zabrali nas na Stary Rynek, byśmy mogli posłuchać, co o naszym najważniejszym narodowym święcie sądzą dzisiaj młodzi ludzie; wysłuchaliśmy też wielu informacji o trudnej drodze , która wiodła Polaków do wyzwolenia ojczyzny. Chwilą dla widzów pełna wzruszeń była także scena rozgrywająca się w dziewiętnastowiecznym domu kobiet, które czekały na swoich ukochanych - powstańców walczących o Polskę.
Uczniowie należący do szkolnego chóru pod przewodnictwem p. Anny Niewiadomskiej, zaśpiewali w niezwykle podniosły i oddający powagę chwili, sposób, pieśni legionowe, takie jak: "My, Pierwsza Brygada" , "Szara piechota", "Rozkwitają pąki białych róż". Wykonaniem finałowym widowiska sceniczno - muzycznego był utwór "Żeby Polska była Polską …", który podkreślił patriotyczny charakter uroczystości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

DATA WPISU:  2014-12-09Mikołajkowa akcja "Pomagaj z klasą 4d"


Klasa 4d zorganizowała mikołajkową zbiórkę pod hasłem "Pomagaj z klasą 4d" . Uczniowie przekazali własne mikołajkowe prezenty, słodycze, maskotki i przybory szkolne dzieciom z Domu Dziecka i namawiali do tego uczniów z innych klas. Efekt zbiórki przerósł nasze oczekiwania. Brawo Dzieciaki! Spisaliście się na medal! Paczki zostały przekazane wychowankom Domu Dziecka nr3 w Poznaniu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.

DATA WPISU:  2014-12-07Mikołajki w klasie IV


Z okazji tegorocznych Mikołajek uczniowie IVc, w ramach lekcji narady, pod okiem wychowawcy, zorganizowali zabawę klasową podczas której prezentowali indywidualnie swoje umiejętności taneczne i artystyczne oraz wspólnie doskonale się bawili. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć umieszczonych w galerii(EC).

DATA WPISU:  2014-12-07Mikołajkowy turniej matematyczny w klasie IVc


Z okazji Mikołajek, w klasie IVc, na lekcji matematyki pięć drużyn małych Mikołajów zmagało się z niełatwymi do rozwiązania zadaniami z treścią. Zwycięzcami turnieju została grupa "Prostokątów", która przewagą 1 pkt. zyskała miano lidera. Uczniowie otrzymali od Mikołaja smaczną czekoladkę oraz książeczkę z zadaniami matematycznymi. Pamiątkowe fotografie z tej lekcji znajdują się w galerii.(EC)

DATA WPISU:  2014-12-07Dzień Praw Dziecka


Dnia 20 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Na lekcjach wychowawczych uczniowie rozmawiali z nauczycielami o swoich prawach i obowiązkach. Dzieci przypomniały sobie jakie mają prawa lub je poznały. Przeprowadziliśmy również audycję podczas, której uczennice klasy 6c przypomniały swoim rówieśnikom i młodszym kolegom o Konwencji Praw Dziecka, która w sposób całościowy określa prawa dziecka i tworzy niezbędne warunki jego prawidłowego rozwoju. Została ona uchwalona przez ONZ 20 listopada 1989 roku, a w Polsce obowiązuje od 1991 roku.

Oto katalog praw dziecka - Twoich praw. Według Konwencji masz prawo do:
-życia i rozwoju - nikogo nie można pozbawić bezprawnie życia;
-prawo do wypowiedzi - w sprawach ważnych, ciebie dotyczących, możesz wygłosić swoje zdanie, opinię, oświadczyć swoją wolę;
-prawo do życia bez przemocy i poniżania - bicie, znęcanie się, okrutne i poniżające traktowanie są niedopuszczalne;
-prawo do wychowania w rodzinie - nikomu nie wolno zabrać cię od rodziców, chyba że z bardzo ważnych powodów; gdyby zdarzyło się, że rodzice będą osobno, masz prawo do kontaktów z obojgiem rodziców;
-prawo do swobody myśli, sumienia i religii - gdy jesteś już wystarczająco świadomy (w wieku 16 lat), sam decydujesz o swoim światopoglądzie;
-prawo do tożsamości - musisz mieć nazwisko, obywatelstwo, poznać swoje pochodzenie; gdy masz 13 lat, musisz być zapytany o zgodę, gdybyś miał być adoptowany;
-prawo do prywatności - możesz dysponować swoimi rzeczami, masz prawo do tajemnicy korespondencji, nikomu nie wolno bez bardzo ważnych powodów wkraczać w twoje sprawy osobiste i rodzinne;
-prawo do nauki - możesz uczyć się tak długo, jak długo pozwalają na to twoje zdolności;
-prawo do stowarzyszania się - możesz należeć do organizacji młodzieżowych;
-prawo do informacji - powinieneś poznać swoje prawa, mieć dostęp do różnych źródeł i wiedzy.

Poznaj swoje prawa i naucz się o nie upominać. Pamiętaj jednak, że oprócz praw masz także i obowiązki, np.: dobrze się uczyć, rozwijać w maksymalnym stopniu swoje zdolności, by zdobyć zawód, wzbogacić swoja osobowość. Masz więc obowiązki wobec siebie, ale także wobec rodziców i rodzeństwa.

DATA WPISU:  2014-12-07Dzień Życzliwości i Tolerancj


21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Tolerancji. Z tej okazji wszyscy uczniowie oprócz uśmiechów na twarzy, przyczepili sobie śmieszne, życzliwe minki do koszulek. Na lekcjach narady wspólnie zastanawialiśmy się co zrobić było nam na co dzień milej i aby Dzień Życzliwości trwał przez cały rok. Uczniowie tworzyli wspólnie Kodeksy Życzliwości oraz przygotowali dla siebie słodkie upominki z miłą wiadomością. Mamy nadzieję , że atmosfera tego dnia zagości na dobre w naszej szkole każdego dnia.(jr)

DATA WPISU:  2014-12-07Hokus pokus, czary mary niech się spełnią andrzejkowe czary


Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, ale także nawiązaniem do tradycji i obrzędów ludowych. Dlatego też dnia 28 listopada 2014 roku jak co roku obchodzimy w naszej szkole Andrzejki. Uczniowie w swoich klasach przygotowali wróżby, zabawy czy ciasteczka z przepowiednią. Najczęściej dotyczyły one uczuć, przyszłych zawodów, sytuacji materialnej czy postępów w nauce. Śmiechom i zabawie nie było końca. Wróżby odbywały się w klasach z wychowawcą.(jr)

DATA WPISU:  2014-12-07

Kolejna edycja Alfika matematycznego w naszej szkole!


Dnia 26 listopada br po raz kolejny mali matematycy z naszej szkoły zasiedli do rozwiązywania testów konkursowych ogólnopolskiego konkursu matematycznego Alfik.
Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska.
W naszej szkole, w konkursie wzięło udział 54 uczniów z klas II-VI. Choć zadania nie okazały się łatwe wszyscy ochoczo zasiedli do ich rozwiązania ,a teraz z niecierpliwością czekają na wyniki konkursu oraz nagrody (EC).

DATA WPISU:  2014-12-07DZIEŃ MARCHEWKI


21 Października naszym corocznym zwyczajem częstowaliśmy w szkole marchewkami zachęcając naszych uczniów jak i nauczycieli do zdrowego trybu życia.

DATA WPISU:  2014-11-20

TYDZIEŃ WALKI Z HAŁASEM


W dniach 20 - 24 października zachęcaliśmy naszych uczniów do walki z hałasem w naszej szkole. Jak powszechnie wiadomo hałas i zgiełk bardzo szkodzi naszemu zdrowiu, tak więc chcieliśmy zmobilizować naszych podopiecznych do aktywnej walki z hałasem w naszej szkole. W ramach naszego tygodnia na naradach oraz lekcjach przyrody uczniowie poznawali różne źródła hałasu oraz jego szkodliwość na nasze zdrowie. Wymyślali także sposoby jak z nim walczyć oraz przedstawiali swoje propozycje w postaci znaków graficznych na lekcjach plastyki. Przygotowane przez uczniów znaki wzięły udział w konkursie klasowym, a zwycięzcą okazała się klasa 6b. Aby zachęcić uczniów do zastanowienia się nad szkodliwością hałasu ogłosiliśmy również konkurs fotograficzny " Cisza i hałas" i tak w drodze głosowania na najlepsze fotografie zwyciężał Julia Remlein z klasy VD. Mamy ogromną nadzieję, że przeprowadzone lekcje oraz konkursy przyczynią się do zmniejszenia hałasu na przerwach oraz lekcjach J

DATA WPISU:  2014-11-20

Halloween w klasach IV-VI


31 października jak co roku tradycją krajów anglojęzycznych świętowaliśmy na lekcjach j. angielskiego święto Halloween. Z tej okazji w tym dniu na lekcjach uczniowie mieli okazję łowić jabłka z miski bez użycia rąk, a także poznawali słówka związane z tym obyczajem poprzez krzyżówki, zagadki i rebusy. Tradycyjnie też naszą szkołę nawiedziły czarownice, duchy, zombie i inne upiorne stworzenia. Podczas długiej przerwie odbyła się także paradach podczas której wyłoniono zwycięzców na najlepsze przebranie na każdym poziomie klas. Najlepsze stroje zaprezentowali : Julia Barańska z klasy IV d, Wojciech Jacewicz z klasy Va oraz Jakub Siemiński z klasy VIc. Korytarze przyozdobiliśmy również tradycyjnymi lampionami z dyni, które zostały przygotowane przez klasy w ramach konkursu. Najlepszym i najbardziej oryginalnym lampionem okazał się KOT Z DYNI zrobiony przez klasę IV a.

DATA WPISU:  2014-11-20PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH


Uczniowie klas V i VI brali udział w lekcjach podczas, których uczyli się prawidłowych zachowań w nagłych wypadkach. Głównym celem zajęć jest nauczenie uczniów udzielania pierwszej pomocy. Dzieci od najmłodszych lat, muszą mieć świadomość, że szybka i prawidłowa reakcja może pomóc uratować życie i zdrowie drugiego człowieka. Często się zdarza, że dorosłe osoby albo nie wiedzą, albo w stresie zapominają, co robić. Tylko długotrwałe uczenie się i doskonalenie swoich umiejętności pozwoli w przyszłości przynieść wymierne efekty. Dodatkową atrakcją dla uczniów były materiały dydaktyczne: defibrylator typu AED, nosze, kołnierz ortopedyczny czy zestaw pozoracji ran, które udostępnił nam Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Zajęcia przeprowadziła pani Katarzyna Karnicka wspólnie z uczniami z klasy VI a: Julią Mania i Mateuszem Juszczakiem. http://sp18.poznan.pl/galeria14/index.php/PIERWSZA-POMOC-W-NAG-YCH-WYPADKACH---szkolenia-w-klasach-V--VI

DATA WPISU:  2014-11-19NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Uroczystość 11 Listopada to taki czas, kiedy pokazujemy swój patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny. Dlatego w tym dniu nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły w strojach galowych i z kotylionami. Tradycyjnie spotkaliśmy się w holu szkoły aby przypomnieć ważne daty z historii Polski. Nauczyciele przygotowali prezentację, dzieci śpiewały hymn i recytowały wiersze. Był to ważny dzień i ważne spotkanie, ponieważ wspólne świętowanie radosnych wydarzeń z naszej przeszłości zawsze budzi i będzie budzić wiarę, że Ojczyzna i jej dobro jest w naszych sercach. http://sp18.poznan.pl/galeria14/index.php/NARODOWE-WI-TO-NIEPODLEG-O-CI---PAMI-TAMY

DATA WPISU:  2014-11-19ŚNIADANIE DAJE MOC


Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się na lekcji, mają siłę do zabawy. To najlepszy start na nowy dzień! W piątek 7.11.2014r. uczniowie z klas I-III włączyli się w Ogólnopolską Akcję "Śniadanie Daje Moc". Uczniowie w klasach wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotowywali wspólne, zdrowe śniadania. Wprowadzeniem do śniadania była prezentacja o zdrowym odżywianiu oraz film pt. "Gotuj kolorowo z Pascalem" z serii "Jem kolorowo". Kanapkami, które przygotowały dzieci poczęstowano też innych pracowników szkoły. Nie zapomnieliśmy też o uczniach z klas starszych. Było zdrowo i kolorowo. http://sp18.poznan.pl/galeria14/index.php/NIADANIE-DAJE-MOC---wsp-lne-zdrowe-niadania-w-klasach-I--III?page=3

DATA WPISU:  2014-11-19ŚWIĘTO DYNI


Święto Halloween przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych w latach 90-tych. All Hallows' E'en co oznacza wigilię Wszystkich Świętych, to przede wszystkim czarownice i duchy, a także wyśmienita zabawa oraz okazja do zebrania kilogramów słodyczy podczas popularnego trick or treat. Głównym halloween'owym symbolem jest jednak wydrążona dynia, koniecznie z wyszczerzonymi w złośliwym uśmiechu zębami. Tradycyjnie w naszej szkole nie zapominamy o dobrej zabawie. W tym dniu dzieci z klas I- III mogły wziąć udział w zabawach, które przygotowała pani Irena Brózda. Było dużo śmiechu i dobrej, pozytywnej energii. http://sp18.poznan.pl/galeria14/index.php/wi-to-Dyni

DATA WPISU:  2014-11-19

POKOCHAJ CISZĘ


W ramach tygodnia walki z hałasem dzieci z klas 0- III spotkały się aby poznać szkodliwy wpływ hałasu na zdrowie człowieka. Dzieci obejrzały prezentację i filmy dotyczące sposobów walki z hałasem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się słuchawki przemysłowe, które po założeniu wprowadzały dzieci w świat ciszy. Mamy nadzieję, że spotkanie spowoduje lekkie wyciszenie dzieci. http://sp18.poznan.pl/galeria14/index.php/Tydzie-walki-z-ha-asem-POKOCHAJ-CISZ---spotkania-w-klasach-0--III

DATA WPISU:  2014-11-19

PIKNIK INTEGRACYJNY KLASY 4D


Klasa 4d nowy rok szkolny rozpoczęła piknikiem nad Wartą. Na początku października, w sobotnie przedpołudnie, uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcą spotkali się na pikniku integracyjnym. Wspólne biesiadowanie, przeplatane grami i zabawami sportowymi było świetną okazją do lepszego poznania się.

DATA WPISU:  2014-11-19

AMBASADOR DOBREGO SERCA - KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY


Po ponad dwóch miesiącach nadszedł czas na wyłonienie laureatów konkursu "Ambasador dobrego serca". Udział w szkolnym projekcie przewidziany był dla dzieci z klas I uczęszczających do świetlicy szkolnej. Konkurs miał na celu propagowanie pozytywnych postaw i krzewienie idei wzajemnego szacunku, tolerancji i serdeczności. Laureaci wyłonieni zostali w oparciu o codzienną obserwację nauczycieli oraz opinię rówieśników. Zwycięzcom zostały wręczone dyplomy oraz słodkie upominki. Wśród wyróżnionych uczniów tytuł AMBASADORA DOBREGO SERCA otrzymali: Wiktoria Kapała, Weronika Hofman, Wiktoria Piatnica, Patrycja Bujakiewicz, Daniel Nowak, Adam Szrejter, Piotr Tomczak, Oliwia Simons oraz Marek Królikowski. Koordynatorem projektu była Natalia Łuczak- wychowawca świetlicy.

DATA WPISU:  2014-11-16

WYCIECZKA KLAS II DO MUZEUM PRZYRODNICZO-ŁOWIECKIEGO


W dniu 22 października klasy II a, b i c pojechały do Uzarzewa do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego. Zobaczyliśmy ekspozycje przyrodnicze, na które składają się egzotyczne trofea myśliwskie, spreparowane papugi, a także zwierzęta polskich lasów. Mieliśmy także okazję zobaczyć broń myśliwską oraz egzemplarze poroży. Klasa II a i c wzięła udział w warsztatach pt. "Zwierzęta w czterech porach roku", podczas których przypomnieliśmy sobie jakie zmiany w przyrodzie zachodzą w różnych porach roku. Natomiast klasa II b uczestniczyła w lekcji pt."W krainie mamutów i niedźwiedzi jaskiniowych", dzięki czemu poznała informacje dotyczące zwierząt i ludzi epoki lodowcowej. Bardzo podobały nam się te zajęcia, a podsumowaniem naszej wiedzy było wypełnienie w kart pracy.

DATA WPISU:  2014-11-11

DARY JESIENI - ZAJĘCIA OTWARTE W ŚWIETLICY


W czwartek 30 października w ramach zajęć świetlicowych odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem "Dary jesieni". Spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym - dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, zachęcając do jedzenia owoców i warzyw.
Po występie były zagadki związane z tematem spotkania. Na koniec przy nastrojowej muzyce dzieci wraz z rodzicami zrobiły sałatki owocowe, które wszyscy ze smakiem zjedli.

DATA WPISU:  2014-11-04ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ DRZEWA


10 X po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Drzewa. Z prezentacji multimedialnej dzieci klas 0 - III dowiedziały się jak wielkie znaczenie mają drzewa dla naszego zdrowia i klimatu oraz jak powstaje papier. Korytarz został udekorowany kolorowymi pracami dzieci przedstawiającymi drzewa za pomocą różnych technik plastycznych.
Zdjęcia można obejrzeć w galerii http://sp18.poznan.pl/galeria14/index.php/DZIE-DRZEWA

DATA WPISU:  2014-11-04

Dyskoteka z okazji Dnia Chłopca


Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta, Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla uczniów klas IV - VI. 30 września nasi podopieczni bawili się i tańczyli przy swoich ulubionych utworach.

Niestety - wszystko co dobre szybko się kończy. Dwie godziny wspaniałej zabawy szybko minęły. Teraz z niecierpliwością oczekujemy na następną szkolną dyskotekę.

DATA WPISU:  2014-10-12

Wybory do Samorządu Uczniowskiego


Dnia 19 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, w których wzięli udział uczniowie wszystkich klas IV - VI. Nasi podopieczni wybierali swojego przedstawiciela głosując na kandydatów, którzy przez tydzień prowadzili kampanię wyborczą prezentując się swoim rówieśnikom. W wyniku głosowania przewodniczącym szkoły została Dominka Gaca z klasy VIc, a jej zastępcą Hubert Dudziak z klasy VIa.

Gratulujemy !

DATA WPISU:  2014-10-12

WYCIECZKA KLAS III DO SZRENIAWY


W dniu 24 IX klasy III a, b, c uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Uczestniczyliśmy w programie edukacyjnym, "Jesień na wsi". Program warsztatów i pokazy poświęcone były historii techniki rolniczej, przede wszystkim zagadnieniom zbioru i omłotu zbóż, a także przetwórstwu warzyw i owoców. W tym dniu dopisała nam pogoda i mogliśmy skorzystać z przejazdu bryczką i zabaw na placu. Radośni i bogatsi o nowe doświadczenia oraz znajomość pracy rolnika, wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.

DATA WPISU:  2014-09-24

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2014/2015


1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Pani Dyrektor ciepło i serdecznie przywitała wszystkich uczniów.
Jak zwykle najwięcej uwagi i miłych słów skierowała do najmłodszych, czyli pierwszaków i dzieci z oddziałów przedszkolnych. To dla nich uczniowie klas trzecich przygotowali krótki program artystyczny, a zespół Hip-Hop swoim tańcem dodał wszystkim energii do nauki.

DATA WPISU:  2014-09-24

ROK SZKOLNY 2014/2015


.

DATA WPISU:  2014-09-24Piątoklasiści w Malborku


W dniach 2 i 3 czerwca 2014r. uczniowie klas 5- tych brali udział w wycieczce do Golubia Dobrzynia i Malborka. W drogę wyruszyliśmy bardzo wygodnym piętrowym autokarem. Tego dnia było pochmurno i padał deszcz, ale było ciepło. Po przyjeździe do Golubia Dobrzynia zostaliśmy zakwaterowani w 2,3,4 i 6 osobowych pokojach z łazienkami. Następnie dzieci wzięły udział w żywej lekcji historii. Była to opowieść wojów piastowskich o początkach państwa polskiego, pokaz ubiorów, zwyczajów i walk średniowiecznych oraz zabawy z uczestnictwem dzieci. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie zamku w Golubiu i zapoznanie z jego historią. Zmęczeni podróżą i zwiedzaniem udaliśmy się do zamkowej restauracji na obiado- kolację. Deszcz przestał padać, więc po krótkim odpoczynku, zaopatrzeni w karty gry, wyruszyliśmy do miasta, gdzie uczniowie odpowiadając na pytania i zagadki odnajdywali ciekawe budynki w Golubiu. Tak minął pierwszy dzień wycieczki. Następnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy do Malborka, gdzie poznawaliśmy historię zamku krzyżackiego i zwiedzaliśmy go.Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Poznania. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, wycieczka bardzo im się podobała.(bs) Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2014-06-15

Turniej rowerowy


31 maja odbył się turniej rowerowy zorganizowany w SP19 w Poznaniu, w którym udział wzięło kilka poznańskich szkół. Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów - dwie dziewczynki z klasy Via i dwóch chłopców z klasy Va. Boisko SP19 na ten dzień przekształciło się w miasteczko rowerowe, na którym rozgrywano konkurencje sprawnościowe: jazda na rowerze na torze przeszkód oraz poruszanie w ruchu drogowym. W budynku szkoły odbyły się testy dotyczące pierwszej pomocy i ruchu drogowego. Nasi reprezentanci w turnieju wypadli bardzo dobrze. Zajęli II miejsce, otrzymali puchar i pamiątkowe upominki. (sb) Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2014-06-15

Eko-Rajd Drogami Rowerowymi Poznania


20 maja odbył się VII Eko-Rajd "Drogami Rowerowymi Poznania" zorganizowany przez Policję i Straż Miejską. Meta rajdu znajdowała się w pobliżu Jeziora Maltańskiego. Uczestnicy, chłopcy i dziewczęta z klas V i VI, wzięli udział w przygotowanych na mecie konkurencjach: teście z wiedzy ruchu drogowym i o ekologii, jazdy zręcznościowej na rowerze oraz pierwszej pomocy. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich poczęstunek: drożdżówki, kiełbaski przy ognisku i wodę mineralną. Na zakończenie wszyscy rowerzyści otrzymali upominki - opaski odblaskowe. (sb)Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2014-06-15Rajd rowerowy z okazji imienin patrona szkoły


16 maja odbył się wiosenny rajd rowerowy poświęcony patronce szkoły, Zofii Nałkowskiej. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątych i szóstych, rodzic chłopca z kl. Va pan P. Szczodrzyński oraz nauczyciele: pani V. Bociąg i pan S. Brambor. Trasa rajdu biegła ścieżkami rowerowymi od osiedla Armii Krajowej, w kierunku Lubonia, wzdłuż Warty, aż do dawnej przeprawy promowej w kierunku Wiórka. Atmosfera na wycieczce dopisała, mimo trudnych odcinków, grząskich piasków, wszyscy zadowoleni wrócili na teren szkoły. (sb)Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2014-06-15Klasy piąte na Szlaku Piastowskim


14 maja klasy piąte wzięły udział w wycieczce szkolnej Szlakiem Piastowskim. Trasa zwiedzania biegła przez Ostrów Lednicki - jedno z najważniejszych miejsc związanych z początkami Polski. Uczniowie zobaczyli gród i pozostałości pallatium Mieszka I. Atrakcją był prom, który przewoził zwiedzających na wyspę na Jeziorze Lednickim. Kolejnym punktem zwiedzania był Biskupin - rekonstrukcja najstarszej osady obronnej na ziemiach polskich. Na koniec wycieczki uczniowie zwiedzili Katedrę w Gnieźnie. Przewodniczka oprowadziła zwiedzających po świątyni i omówiła sceny przedstawione na słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich.(sb) Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2014-06-15Lekcja przyrody w Wielkopolskim Parku Narodowym


Dnia 14 kwietnia 2014 r. klasy V wyjechały na wycieczkę do Jezior. Tam odbyła się lekcja przyrody na temat fauny i flory Wielkopolskiego Parku Narodowego. Plan lekcji obejmował:
-prezentację multimedialną o Wielkopolskim Parku Narodowym
-spacer nad Jeziorem Góreckim
-zajęcia z kartami pracy w Muzeum Przyrodniczym.
Zajęcia prowadzone były przez pracowników Ośrodka Edukacyjnego w Jeziorach, a uczniowie chętnie w nich uczestniczyli. Na zakończenie zajęć dzieci wzięły udział konkursie plastycznym na temat życia lasu. Urok wycieczki popsuł nieco padający deszcz, ale i tak wszystkie punkty lekcji udało się zrealizować.(jk) Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2014-06-08

KANGUR BEZ GRANIC


Informujemy, że Antonina Gardzielewska uczennica klasy III b została laureatką
Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur bez granic"
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Szkole Podstawowej nr 40 w Poznaniu.
zdjęcia w galerii
Wyniki pozostałych uczestników konkursu zamieszczone są w zakładce sukcesy.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesów!!!

DATA WPISU:  2014-06-04

Nasza uczennica laureatką Konkursu Tańca Disco


17 maja 2014 roku w Domu Kultury nr 3 w Poznaniu odbył się Poznański Konkurs Tańca Disco. Nasza uczennica Katarzyna Likowska z klasy VIA została laureatką III miejsca w kategorii disco solo 12 - 16 lat.
Gratulujemy!

DATA WPISU:  2014-06-04

PIERWSZAKI W ROGALOWYM MUZEUM


W dniu 23 maja uczniowie klasy I C odwiedzili Rogalowe Muzeum Poznania. Dzieci serdecznie przywitał Wuja Biniu, który poznańską gwarą opowiedział legendę związaną z Rogalami Świętomarcińskimi. Każde dziecko pod okiem Rogalowego Mistrza oraz przy użyciu tradycyjnych narzędzi, przyczyniło się do upieczenia takiego rogala. Atrakcją było również obejrzenie przez lornetki trykających się koziołków. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkowy Certyfikat Rogalowego Czeladnika. Z dobrymi humorami oraz pełnymi rogali brzuchami powróciliśmy do szkoły.
Zapraszamy do galerii.

DATA WPISU:  2014-05-30

PODRÓŻOWANIE W DAWNYCH CZASACH


Dnia 21 maja klasa I C wybrała się do nowo otwartej Bramy Poznania Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego na zajęcia pilotażowe pt. "Podróżowanie w dawnych czasach". Dzieci przy makiecie mogły same przekonać się, jakim dawnym transportem najszybciej można było się poruszać. Następnie w grupach wykonały prace plastyczne przedstawiające różne rodzaje środków transportu: wodne, lądowe oraz powietrzne. Na zakończenie zajęć uczniowie sprawdzili zdobyte wiadomości w mini quizie oraz zostali nagrodzeni pamiątkowymi naklejkami przedstawiającymi władców Polski.
Zapraszamy do galerii.

DATA WPISU:  2014-05-30

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja.


W dniu 5 maja 2014r. odbył się w naszej szkole apel z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W czasie uroczystości uczniowie dowiedzieli się, jaka była historia uchwalenia konstytucji. Apel przygotowały dziewczynki z klasy 6a oraz chór, który zaprezentował pieśni patriotyczne związane z tym ważnym wydarzeniem. Przygotowano też okolicznościowe gazetki.(kd)

DATA WPISU:  2014-05-27

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Szkół Podst. Miasta Poznania pod Patronatem Prezydenta Miasta


08 maja 2014 roku w naszej szkole odbył się XIII Finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego kl. IV - VI. W konkursie wzięło udział 104 uczniów z 37 szkół. Do finału zakwalifikowało się 44 uczniów z 32 szkół.
14 uczniów uzyskało tytuł Laureata, 30 - Finalisty. Uroczyste rozdanie nagród miało miejsce 15 maja. Uroczystość uświetnił występ zespołu HIP - HOP pod kierunkiem Elżbiety Karasiewicz.
Naszą szkołę reprezentowali: Maja Witoszyńska z kl. VI c, Michał Jastrzębski z kl. V b, którzy uzyskali Tytuł Laureata.
Gratulujemy!(mk) Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2014-05-17

Szóstoklasiści na wycieczce


W dniach 6-7 maja klasy szóste udały się na wycieczkę do Gniewa i Malborku.
W Gniewie, siedzibie najpotężniejszej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły, uczniowie mieli okazję poznać historię zamku i jego zakamarki a wieczorem odbyć spacer z pochodniami. Drugiego dnia natomiast, szóstoklasiści podziwiali siedzibę mistrza Zakonu Krzyżackiego -zamek malborski, którego najokazalszą częścią pałacu okazał się refektarz, czyli jadalnia, gdzie przed wiekami organizowano uczty oraz biesiady.
Podczas wycieczki wszystkim dopisywał doskonały humor i dobra pogoda. Do Poznania powróciliśmy pełni wrażeń. Zapraszamy do galerii.

DATA WPISU:  2014-05-15NASZE SUKCESY - PITAGORASEK


Informujemy, że w XXI Poznańskim Konkursie Matematycznym Szkół Podstawowych m. Poznania "Pitagorasek 2014"
I miejsce i tytuł "Pitagoraska" uzyskał Dawid Szwarc - uczeń klasy IIIb.
Wyróżnienie otrzymał Adam Staniszewski - uczeń klasy III d.
Drużyna naszej szkoły w składzie: Dawid Szwarc - kl. IIIb, Adam Staniszewski
- kl. IIId i Julia Kowalska - kl. IIIb
zajęła III miejsce w klasyfikacji zespołowej - Gratulujemy sukcesów!!!
Jednocześnie nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej p. Helenie Ławickiej przyznano tytuł "Nauczyciela na medal" - za wybitne rozwijanie talentów matematycznych, czego dowodem jest zdobycie przez uczniów naszej szkoły tytułów Pitagoraska w latach 2011, 2012 i 2014. Gratulujemy!!!

DATA WPISU:  2014-05-12

WYSTĘPY DZIECI Z KÓŁKA "GRAMY I ŚPIEWAMY"


Podczas spotkania z okazji Dnia Ziemi oraz przywitania wiosny przez uczniów z klas I-III, uczestnicy kółka "Gramy i śpiewamy" zaprezentowali grę na instrumentach perkusyjnych, według metody Battii Strauss.
Pod kierunkiem p. Aleksandry Grzelki dzieci przygotowały dwa utwory: "Marsz Radetzkiego" -J. Straussa oraz "Country Dance" z suity orkiestrowej "Muzyka na wodzie" J. F. Haendla, a także zatańczyli taniec ludowy-Krakowiaka. Zapraszamy do galerii.

DATA WPISU:  2014-05-11Turniej Matematyczny klas piątych. Turniej Układnia Kostki Rubika.


30 kwietnia w ramach obchodów Dnia Matematyki odbył się Turniej Matematyczny dla uczniów klas piątych.Reprezentanci klas zmagali się z matematycznymi zadaniami i łamigłówkami. Pierwsze miejsce zajęła klasa Vb, drugie - Va, a trzecie Vc.
W tym samym dniu odbył się również Turniej Układania Kostki Rubika. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Karpowicz z klasy VIb, drugie - Krystian Gaczyński z VIc, trzecie - Marcin Szwarc z VIc.
Serdecznie gratulujemy! (vb)

DATA WPISU:  2014-05-10

Przedstawienie pt. "Uciekaj, Diable!" w wykonaniu szkolnego koła teatralnego Antidotum


30 kwietnia 2014 roku, po zakończonych obchodach Dnia Matematyki, uczniowie uczęszczający na zajęcia szkolnego koła teatralnego Antidotum, wystawili przedstawienie pt."Uciekaj, Diable" - współczesną wersję ballady "Pani Twardowska" Adama Mickiewicza.
Szkolni aktorzy, prezentując swój sceniczny talent, zabawnie przedstawili losy bohaterów romantycznego utworu - tytułowy Twardowski okazał się bogatym biznesmenem, Diabeł - agentem ubezpieczeniowym, a Pani Twardowska - Helą, która za wszelką cenę chciała ujarzmić Mefistofelesa. Przygotowane przez uczniów i prowadzącą koło teatralne rekwizyty tworzyły wnętrze współczesnego baru o nazwie "Rzym".
Oprawa muzyczna przedstawienia - głośne, dyskotekowe rytmy takie jak m.in. piosenka "Bałkanica" oraz kostiumy i charakteryzacja szkolnych aktorów, podkreślały uwspółcześnienie sztuki.
Rozbawieni widzowie, którzy przez chwilę poczuli się jak goście w barze "Rzym", nagrodzili występujących brawami.
Poniżej znajdują się zdjęcia dotyczące tego wydarzenia - zapraszamy do galerii(jf)

DATA WPISU:  2014-05-10

DZIEŃ MATEMATYKI


30 kwietnia,już po raz trzeci w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Matematyki. Tegoroczne święto przebiegało pod hasłem "W królestwie ułamków". Każda z klas reprezentowała i przedstawiała inny rodzaj ułamka. Klasa VI b przygotowała część artystyczną, którą zakończyła się wesołą piosenką matematyczną. Królowa-Matematyka zachęcała wszystkich uczniów do poznawania Jej tajników i solidnego przygotowywania się do każdej lekcji a starożytni matematycy przedstawili swoje osiągnięcia dla rozwoju tej pięknej dziedziny, w szczególności ułamków zwykłych i dziesiętnych.
W tym dniu odbyły się zawody w układaniu kostki Rubika a także turnieje matematyczne dla klas czwartych i piątych. Lekcje natomiast, przebiegały w nietradycyjny sposób-było mnóstwo dobrej zabawy i rozrywki(ec).

DATA WPISU:  2014-05-10Ratownicy w przedszkolu LICZMANEK


Aby trud włożony w przygotowania do konkursu nie zmarnował się, uczniowie z klasy V a: Julia Mania, Bartek Kaczorek, Małgosia Stutko i Mateusz Juszczak wybrali się do przedszkola LICZMANEK . Podczas spotkania przedstawili wszystkie czynności związane z ratowaniem życia, zachowania związane z pierwszą pomocą przedmedyczną. Dzieciaki nie tylko słuchały i obserwowały z zaciekawieniem, ale także chętnie włączyły się w ćwiczenia praktyczne tj uczyły się układać poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Czekamy na zaproszenia od uczniów naszej szkoły. (kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/Ratownicy-z-SP-18-w-przedszkolu-LICZMANEK?page=1

DATA WPISU:  2014-05-06Spotkanie z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła


W piątek 25 kwietnia spotkaliśmy się aby przypomnieć życiorys naszego papieża, papieża- Polaka. Podczas prezentacji uczniowie z Wadowic zabrali nas w magiczną- "wirtualną" wędrówkę po miejscach, z którymi był związany Karol Wojtyła. Mamy wyjatkową okazję uczestniczyć w procesie kanonizacji.(kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/Spotkanie-z-okazji-Kanonizacji-papie-a-Jana-Paw-a-II--uczniowie-klas-0-III?page=1

DATA WPISU:  2014-05-06Dzień Ziemi


16 kwietnia, dzieci z klas 0- III spotkały się z okazji nadchodzącego Święta Ziemi i minionego pierwszego Dnia Wiosny. Na ten dzień uczniowie klas 0- II przygotowali plakaty wiosenne. Przy okazji podsumowano konkurs dla uczniów klas III "Czerwona Księga Zwierząt"- wszystkie prace były wyróżnione. Uczniowie szkolnego koła ekologiczno - przyrodniczego zabrali wszystkich na spotkanie ze zwierzętami świata. Pamiętajmy, że piękny jest nasz świat! (kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/DZIE-ZIEMI--klasy-0--III

DATA WPISU:  2014-05-06Szukanie Zajączka


Tradycyjnie, jak w latach ubiegłych, najmłodsi uczniowie naszej szkoły szukali Zajączka, a dokładnie koszyczka od Zajączka. Słodkości i zadania przygotowali uczniowie z Samorządu Uczniowskiego. Było miło i wesoło. Dziękujemy (kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/WIELKANOC-Zaj-czka-szukamy-i-yczenia-sk-adamy?page=1

DATA WPISU:  2014-05-06Dzień pod Zdrową 7


Wszyscy wiemy, jak cenne dla każdego jest zdrowie. Demel niegdyś powiedział:
"Zdrowie to nie dar niebios dany raz na zawsze. Nad zdrowiem trzeba pracować, a praca ta ma charakter pedagogiczny". Tak więc wszyscy "zaszczepieni" tą ideą działamy dla zdrowia.
W tegorocznych obchodach Dnia Zdrowia nie zabrakło tych, którzy tę radość podarowali uczniom i wszystkim pracownikom szkoły. SU i MSU promując zdrowie częstowali jogurtami. W tym dniu mogliśmy też podziwiać ciekawe prace konkursowe - rzeźby z warzyw i owoców, wykonane przez uczniów klas IV, V i VI. W konkursie pod hasłem "Warzywniaki-cudaki" I miejsce zajęła Zuzanna Pawlaczyk z kl. IVd, II miejsce - Krzysztof Wyrwał z kl. Vb oraz III miejsce - Łukasz Grzegorzek z kl. IVc. Gratulujemy!(kk)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/DZIE-ZDROWIA---spotkanie-pod-Zdrow-7

DATA WPISU:  2014-05-06OGÓLNOPOLSKI PROGRAM ŚNIADANIE DAJE MOC


Od trzech lat bierzmy udział w Ogólnopolskim Programie Śniadanie Daje Moc".
Celem programu jest uświadomienie dzieciom jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.
Właśnie otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający nasz udział w tym programie.

DATA WPISU:  2014-05-04

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "SPRAWNIE PISZĘ"


25 IV odbył się finał VII Międzyszkolnego Konkursu Gramatyczno-Stylistycznego Szkół Podstawowych miasta Poznania "Sprawnie piszę".
W tym roku wśród finalistów znalazła się czwórka naszych uczniów.
Wśród uczniów klas drugich Ewa Topolska kl. II b zajęła V miejsce,
Dominik Wojtysiak z kl. II b zajął IV miejsce.
Wśród uczniów klas III Pola Barska uczennica klasy IIId zajęła IV miejsce a Kornelia Całkiewicz z kl. III b zajęła miejsce V. Gratulujemy!

DATA WPISU:  2014-05-04FINAŁ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO


Poznański finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego szkół miasta Poznania "Gżegżółka-2014" zakończył się dużym sukcesem dla naszej szkoły.
Wśród 44 szkół miasta Poznania
III miejsce zajęła Pola Barska z kl. 3 d,
II miejsce wśród uczniów klas drugich zajęła Ewa Topolska z kl. 2 b.
Blisko nagrodzonych miejsc znalazła się Zuzia Bociąg z kl. 1 c.
Eliminacje w naszej szkole prowadziła p. Ola Michałowicz.
Gratulujemy sukcesów.

DATA WPISU:  2014-04-28Konkurs plastyczny "ZAJĄC WIELKANOCNY"


10 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny "ZAJĄC WIELKANOCNY". Ciekawe pomysły na prace przestrzenne z dowolnych materiałów zaprezentowali uczniowie klas IV-VI. Były zające m.in. papierowe, z masy solnej, z jaj styropianowych, z włóczki - każdy z nich był oryginalnym dziełem sztuki!
Jury jednak zdecydowało: I miejsce zajęła Ola Hok z kl. Vb, II miejsce - Zuzia Jakubowska (VIc) i Andrzej Długiewicz (Vc) oraz wyróżnienie - Julia Tomiak (IVc) i Monika Werner (VIa). Gratulujemy!!!
Uczniowie naszej szkoły wzięli także udział w konkursie "Mój koszyk wielkanocny" organizowanym przez Dom Kultury "Jędruś". Miło nam poinformować, że I miejsce zajęła Martyna Pietrzak z kl. VIa, a III miejsce - Weronika Rajch także z kl. VIa. Gratulujemy. (an)
Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2014-04-25

KONKURS


WYNIKI MIĘDZYŚWIETLICOWEGO KONKURSU
"Najpiękniejsza kartka wielkanocna"
Z ogromną radością informujemy, że na konkurs wpłynęły piękne, niepowtarzalne, kreatywne prace. Chciałyśmy serdecznie podziękować za zaangażowanie wszystkich uczniów, którzy zdecydowali się nam pokazać swoją pracę. Składamy również podziękowanie wszystkim wychowawcom świetlic, bez których konkurs by się nie odbył. Laureatami nagrodzonymi przez jury konkursowe zostali:

I miejsce
 Lena Pietka - SP 84
 Natalia Hadryś - SP 18

II miejsce
 Marta Lewicka - SP 84
 Karolina Święcicka - SP 18

III miejsce
 Hanna Putz - SP 19
 Maria Szwed - SP 18

Wyróżnienia:
 Aneta Adamczewska - SP 84
 Zuzanna Wacławek - SP 3
 Zuzanna Królikowska - SP 18
 Wiktoria Leniec - SP 18

Zapraszamy po odbiór nagród do świetlicy szkolnej w godzinach: 6 30- 17 00
od wtorku 15.04.2014r


DATA WPISU:  2014-04-14

XIII MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ FORMACJI TANECZNYCH O PUCHAR DYREKTORA SP 18


25 marca 2014 roku już po raz trzynasty odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Turniej Formacji Tanecznych o Puchar Dyrektora SP 18, którego celem jest popularyzacja zespołowych form tanecznych wśród uczniów szkół podstawowych, rozwijających swoje pasje i uzdolnienia w różnych placówkach. Jest to prawdziwe święto tańca oraz wspólna zabawa.
W radosnej atmosferze prezentowało swoje umiejętności około 200 dziewcząt i chłopców w 16 formacjach. Zespoły rywalizowały w czterech kategoriach: szkoły podstawowe grupa starsza i młodsza oraz kategoria Open grupa starsza i młodsza.
Wszystkie zespoły zaprezentowały się wspaniale i nie ułatwiły zadania Jurorkom, po burzliwych obradach ogłoszono następujący werdykt.

W kategorii szkół podstawowych - grupa młodsza, czyli dzieci do lat 10
I miejsce - zespół DZIESIĄTECZKA z SP nr 10 w Poznaniu
II miejsce - zespół MINI FILIPINKI z SP nr 84 w Poznaniu
III miejsce - zespół z SP nr 21 w Poznaniu
IV miejsce - zespół MAŁY HIP - HOP z SP nr 18 w Poznaniu

w kategorii szkól podstawowych grupa starsza, uczniowie klas IV - VI;
I miejsce - zespół HIP - HOP z SP nr 18 w Poznaniu
II miejsce - zespół BŁYSKAWICE z SP nr 3 w Luboniu
III miejsce - zespół DZIESIĄTKA z SP nr 10 w Poznaniu

w kategorii OPEN - grupa młodsza;
I miejsce - zespół FART 3 - reprezentujący Dom Kultury Na Pięterku
II miejsce - zespół POWER OF DANCE KIDS z Domu Kultury "Jędruś"
III miejsce - zespół FIRS STEP reprezentujący Warsztatownię Artystyczną

w kategorii OPEN - grupa starsza;
I miejsce - zespół POWER OF DANCE - reprezentujący Dom Kultury "Jędruś"
II miejsce - zespół FART 2 - reprezentujący Dom Kultury Na Pięterku
III miejsce - zespół STAGE DANCE z Domu Kultury "Jubilat"

Wszystkim Formacjom GRATULUJEMY!

DATA WPISU:  2014-04-13

WARSZTATY W DOMU KULTURY "JĘDRUŚ"


26 marca w Domu Kultury "Jędruś", uczniowie klasy I c mieli okazję uczestniczyć w warsztatach judo oraz w zajęciach doświadczalnych.
Pod okiem instruktora ze szkoły judo -"Wojownik", dzieci spróbowały swoich sił w tej dyscyplinie sportowej. Spotkanie miało charakter zabawy z elementami współzawodnictwa sportowego. Najlepsi uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Podczas drugich zaproponowanych warsztatów uczniowie mogli odbyć eksperymenty i doświadczenia. Poznali różne smaki, a także zaobserwowali reakcje chemiczną octu z sodą oczyszczoną. Zajęcia miały na celu pobudzenie chęci do nauki oraz zdobyć wiedzę w poznawczy sposób.
Dzieci z zadowolonymi minami podziękowały za interesujące warsztaty.
Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2014-04-10

UCZNIOWIE KLASY TRZECIEJ W OPERZE


Uczniowie klasy III d wybrali się w marcu do Opery na spektakl pt. "Panna Angel". Spektakl został wystawiony przez Dom Kultury "Orle Gniazdo". Aktorami były przede wszystkim dzieci, które pokazały perypetie pewnego dyrektora szkoły, nauczycieli oraz grupy niesfornych uczniów. Zarówno sztuka jak i sama Opera zrobiła na wszystkich duże wrażenie.

DATA WPISU:  2014-04-10

Wiem jak ratować życie


Międzyszkolny konkurs "Wiem jak ratować życie" organizowany przez Zarząd Rejonowy PCK w Poznaniu, wszedł na stałe do harmonogramu działań w naszej szkole. W tym roku było wielu chętnych uczniów z klas V.Do konkursu zakwalifikowali się uczniowie z klasy Va. Nasze wysiłki i czas przed konkursem przyniósł nam zwycięstwo! Po raz pierwszy zajęliśmy I miejsce! Na sukces pracowali: Małgorzata Stutko, Julia Mania, Bartosz Kaczorek i Mateusz Juszczak pod kierunkiem pani Katarzyny Karnickiej. Gratulujemy i dziękujemy. http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/Mi-dzyszkolny-Konkurs-WIEM-jak-RATOWA-YCIE?page=1

DATA WPISU:  2014-04-10Lekcje z Pluskiem


Tradycyjnie w naszej szkole odbywają się "Lekcje z Pluskiem", które przygotowuje i przeprowadza Pani z firmy AQUANET. W tym roku uczniowie z klas II spotkali się z Pluskiem w marcu - miesiącu, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wody. Warto przypominać i pamiętać, że WODA JEST NAJCENNIEJSZYM SKARBEM!(kk) http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/Lekcje-z-Pluskiem---spotkanie-dla-klas-II

DATA WPISU:  2014-04-10Ogólnopolski Konkurs ZUCH


Podobnie jak w latach ubiegłych wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Konkursie ZUCH- test z wiedzy zintegrowanej. W tym roku test napisało 77 uczniów z klas I- III. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki, które powinny dotrzeć do szkoły 9 maja. O wynikach poinformujemy niebawem.(kk) http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/Og-lnopolski-Konkurs-ZUCH-dla-uczni-w-klas-I-III

DATA WPISU:  2014-04-10

"Przez hulanki, harce, hece"- spotkanie z literką "h"


Uczniowie klas I- III mieli okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji, którą przygotowali uczniowie ze szkolnego koła ortograficznego. Podczas spotkania w ciekawy, humorystyczny sposób przekazali nam zasady pisowni literki "H". Całość przygotowała pani Aldona Feder. Dziękujemy i chcemy więcej. (kk)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/Przez-hulanki-harce-hece---spotkanie-z-literk-h

DATA WPISU:  2014-04-10KARNAWAŁOWA DYSKOTEKA


27 lutego cofnęliśmy się do przeszłości i bawiliśmy się w rytmach lat 70-tych. Do wspólnej zabawy zachęcały nas uczennice klasy 6a - Martyna Pietrzak oraz Klaudia Wicher, które przygotowały dla naszych uczniów mnóstwo miłych niespodzianek i konkursów. Podczas naszego Karnawałowego Szaleństwa bawiliśmy się w pociąg, limbo, tańczyliśmy w parach na gazecie oraz z balonami. Uwieńczeniem wieczoru był wybór Królowej i Króla Balu i tak naszą Królową została Anna Dąbrowska z klasy IVc, a królem uczeń z klasy Va. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za Cudowne, Karnawałowe Szaleństwo. Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/DYSKOTEKA-klas-IV--VI

DATA WPISU:  2014-03-31DZIEŃ KOBIET


"Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz w roku się zdarza,
Gdy 8 Marca z gwarem wiosny,
Wytryśnie z kartek kalendarza."
Dzień 8 marca tradycyjnie jest w naszej szkole dniem wyjątkowym i bardzo uroczystym. Tegoroczne Święto Kobiet również takie było. Wszystkie nasze Pani zostały obdarowane kwiatkami, a nasze dziewczynki słodkim upominkiem. Nasi Panowie przygotowali również specjalne życzenia, a w każdej klasie dziewczyny były w tym Dniu traktowane wyjątkowo. Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/DZIE-KOBIET-DZIE-KOBIET

DATA WPISU:  2014-03-31

ZBIÓRKA NA SCHRONISKO


Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję zbiórki karmy oraz darów rzeczowych dla schroniska, aby pomóc bezdomnym zwierzakom. W tym roku pomogliśmy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Gaju koło Śremu.
Pomysłodawczynią całej akcji była Maja Witoszyńska z klasy VIc, która zachęcała swoich kolegów do pomocy biednym zwierzakom i przeprowadziła zbiórkę w naszej szkole.
Wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję serdecznie dziękujemy.

DATA WPISU:  2014-03-31KONKURS WIEDZY DLA KLAS VI "Fryderyk Chopin i jego muzyka"


24 marca 2014r. odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o najwybitniejszym polskim kompozytorze. Trzyosobowe reprezentacje klas zmagały się z pytaniami dotyczącymi konkursów chopinowskich, życia Chopina i jego twórczości oraz rozpoznawały utwory muzyczne i zdjęcia. Walka była bardzo wyrównana, jednak I miejsce zdobyła klasa VI c! Gratulujemy wiedzy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu!!! (an)

DATA WPISU:  2014-03-24SPOTKANIE Z INSTRUMENTAMI W DOMU KULTURY "JĘDRUŚ"


10 marca 2014r. klasy IV, V i VI brały udział w kolejnym spotkaniu z "żywą" muzyką. Tym razem DK "Jędruś" zorganizował koncert "Instrumenty dęte drewniane", na którym usłyszeć można było brzmienie fletu, klarnetu, oboju, saksofonu i fagotu zarówno w muzyce klasycznej, jak i rozrywkowej. Koncert uzupełniały ciekawe opowieści młodych muzyków, co pozwoliło dokładniej zapoznać się z tą rodziną instrumentów.(an)

DATA WPISU:  2014-03-24LAUREACI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO


Uczniowie naszej szkoły, Stanisław Gardzielewski z klasy VIa oraz Marcin Szwarc z klasy VIc zostali laureatami Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.
Serdecznie gratulujemy!

DATA WPISU:  2014-03-07

POZNAJEMY POZNAŃ


Wszystkie klasy drugie oraz IIIb i IIIc wzięły udział w lekcji muzealnej "Legendy ratuszowe". Zajęcia odbyły się w Muzeum Historii Miasta Poznania. Dzieci miały również możliwość zapoznania się z częścią ekspozycji.

DATA WPISU:  2014-02-27Jasełka


W czasie Wigilii klasowych 20 grudnia znalazł się czas na spotkania jasełkowe. Dla najmłodszych Jasełka przygotowali uczniowie z klasy II b pod kierunkiem pani Marzeny Hajduk i Doroty Spychalskiej- Kroll.Natomiast w klasach IV- VI Jasełka przygotowali uczniowie klasy VI a pod kierunkiem pani Beaty Klój.Jasełkom towarzyszył chór szkolny pod kierunkiem pani Anny Niewiadomskiej. Spotkania przypomniały nam Tajemnicę Bożego Narodzenia i wprowadziły w świąteczny nastrój.(kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/Jase-ka-klas-I--III-i-IV--VI

DATA WPISU:  2013-12-28Piernikowa choinka - zajęcia otwarte w klasie III c


18.XII odbyły się zajęcia otwarte dla dzieci i rodziców z klasy III c. Zajęcia miały na celu wprowadzić w świąteczny nastrój, ale przede wszystkim uczestnicy mieli ubrać klasową choinkę. Tegoroczne ubranie choinki było nietypowe, bo piernikowe… Mamy upiekły pierniki, a dzieci i dorośli podczas spotkania ozdabiali je. Na koniec dzieci recytowały wiersze i przypomniały tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Całości spotkania towarzyszyły wspólnie śpiewane kolędy. Myślę, że takie "zwolnienie" tempa przed świętami przydało się każdemu. Wesołych Świąt!(kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/PIERNIKOWA-CHOINKA---zaj-cia-otwarte-w-klasie-III-c

DATA WPISU:  2013-12-28Andrzejkowe czary mary


Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowany w Szkocji, w kraju, którego św.Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilie tego dnia , lub w tym dniu w zależności od regionu, wróży się przyszłość. I my- uczniowie i dorośli- wzorem lat ubiegłych przystąpiliśmy ochoczo do zabawy: wróżyliśmy sobie przyszłość tą dalszą i bliższą, oczywiście z przymrużeniem oka. Wszyscy bawili się świetnie.(kk)Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/ANDRZEJKOWE-czary-mary

DATA WPISU:  2013-12-28Narodowe Święto Niepodległości


Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji Ojczyzny.Od upadku komunizmu w 1989,co roku w stolicy dla upamiętnienia święta kilka tysięcy chętnych bierze udział w Biegu Niepodległości.Podobny bieg odbył się w Luboniu, w którym startowała nasza szkoła.Poza tym tradycyjnie uczniowie naszej szkoły przypięli kotyliony i brali udział w spotkaniach, podczas których przypomniano historię odzyskania Niepodległości przez Polskę. Natomiast uczniowie klas IV- VI przygotowali gazetki o tym święcie i złożyli znicze pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich .(kk)Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/wi-to-Niepodleg-o-ci--spotkania-w-klasach-I--III?page=1 oraz http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/wi-to-Niepodleg-o-ci--zapalenie-zniczy-pod-Pomnikiem-Powsta-c-w-Wielkopolskich

DATA WPISU:  2013-12-28ZAJĘCIA OTWARTE W KL. II A


18 XII odbyły się otwarte zajęcia sportowe dla dzieci i rodziców klasy II a. W świątecznej atmosferze przeprowadzono min. wyścigi zaprzęgów reniferów czy łapanie śnieżnych kulek do wora św. Mikołaja. Był to miło i bardzo wesoło spędzony czas. Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/Miko-ajkowe-zaj-cia-sportowe--klasa-II-a

DATA WPISU:  2013-12-20Spotkanie poetyckie


20 listopada 2013r. z okazji XXXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego uczniowie klas trzecich oraz zainteresowani z klas IV-VI uczestniczyli w zorganizowanym przez bibliotekę szkolną spotkaniu poetyckim z panią Barbarą Tylman.
Autorka recytowała swoje wiersze, czytała wybrane fragmenty baśni oraz opowiadała zgromadzonym o swoim warsztacie pisarskim.
Lekcja poetycka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.(I.Sz)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/LISTOPAD-POETYCKI---spotkanie-z-Barbar-Tylman

DATA WPISU:  2013-12-06

Koncert w DK Jędruś


6 listopada czwartoklasiści uczestniczyli w lekcji muzyki "na żywo", której organizatorem był Dom Kultury "Jędruś". Uczniowie zapoznali się z rodziną instrumentów perkusyjnych: wysłuchali możliwości brzmieniowych tych instrumentów oraz opowieści m.in. o bębnach, werblach, ksylofonie. I co najważniejsze - dzieci mogły także samodzielnie na nich zagrać! Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2013-11-24Wizyta w Radiu Merkury


Dnia 24 października uczniowie szkolnego zespołu wokalnego odwiedzili siedzibę Radia Merkury w Poznaniu. Pan Piotr Świątkowski oprowadził całą grupę po budynku radia opowiadając o specyfice pracy dziennikarskiej. Następnie w studiu radia nasi wokaliści dokonali nagrania "Piosenki jubileuszowej" z okazji 40-lecia naszej szkoły, do której tekst napisali Kasia Likowska i Tomek Karpowicz (do melodii zespołu ABBA - "Mamma mia"). Zarządowi Radia Merkury serdecznie dziękujemy!!! Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/Radio-MERKURY--nagranie-piosenki-jubileuszowej

DATA WPISU:  2013-11-24"OSIEMNASTKA BIEGA" - wspólna reprezentacja w Biegu Niepodległości


11 listopada 2013 r. nauczyciele, uczniowie i absolwenci naszej szkoły - Szkoły Podstawowej nr 18 w Poznaniu - wzięli udział w III Biegu Niepodległości w Luboniu na dystansie 10 km. "Osiemnastka biegła" także po to, aby uczcić zbliżające się 40-lecie szkoły.
Wśród absolwentów byli m.in. zawodnicy biegów na orientację, trenowani niegdyś przez Tadeusza Rutkowskiego - wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego. I tym razem trener startował razem ze swoimi podopiecznymi.
Dopisali również rodzice. Niektórzy biegli ze swoimi dziećmi! Na uwagę zasługuje udział ucznia z klasy III d Adama Staniszewskiego, który był najmłodszym uczestnikiem i pokonał trasę razem z tatą. Brawo!
Uczestnicy ubrani byli w jednakowe, sportowe koszulki z logo szkoły i startowali pod wspólnym hasłem "Osiemnastka biega". A na mecie czekali fani sportowej zabawy z dopingiem i…jabłkami. Taki zdrowy i aktywny model spędzania wolnego czasu wspaniale wpisuje się w klimat naszej szkoły.
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/OSIEMNASTKA-BIEGA---nasza-szko-a-na-Biegu-Niepodleg-o-ci-w-Luboniu

DATA WPISU:  2013-11-12PRZEDSZKOLACY W SZKOLE


W drugim tygodniu września odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu "I ty zostaniesz uczniem - przedszkolacy w szkole". Projekcja multimedialna, przygotowana przez p. Kasię Karnicką, zatytułowana była "Bezpieczna droga do szkoły". Wszyscy "zerówkowicze" z naszej szkoły obejrzeli pokaz z dużym zainteresowaniem.
W piątek, 18 października odbyło się następne spotkanie z cyklu "I ty zostaniesz uczniem". Tym razem naszą szkołę odwiedziły dzieci z przedszkola "Liczmanek". Pani Natalia Namysł i pani Sylwia Łaszkiewicz przygotowały warsztaty plastyczne zatytułowane "Jesienny pociąg". Dzieci uczestniczyły w zabawie logopedycznej, szybko nauczyły się śpiewać i pokazywać piosenkę "Błyskawica, grzmot" i wykonywały ilustracje do wiersza Doroty Gellner "Jesienny pociąg". Wspólnie wykonaną pracę plastyczną zabrały do swojego przedszkola. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplomik. Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/PRZEDSZKOLACY-w-SZKOLE/JESIENNY-POCI-G---dzieci-z-przedszkola-LICZMANEK

DATA WPISU:  2013-10-20JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE - PRZEDSZKOLACY W SZKOLE


W ostatnim dniu września p. Marzena Hajduk przeprowadziła zajęcia "Jestem bezpieczny na drodze". Program skierowany był do naszej szkolnej "zerówki". Dzieci brały aktywny udział w teleturnieju podsumowującym wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze: rozwiązywały zagadki, dopasowywały numery alarmowe do odpowiednich pojazdów, układały puzzle, rozwiązywały krzyżówkę i odpowiadały na trudne pytania z zakresu wychowania komunikacyjnego. Na zakończenie każdy uczestnik zabawy otrzymał dyplom "Bezpieczny pieszy"

DATA WPISU:  2013-10-20

EUROPEJSKIE SZKOLENIE


W pierwszych dniach września br uczestniczyłam w europejskim szkoleniu dla nauczycieli, które miało miejsce w Hiszpanii. Kurs ten był skierowany do nauczycieli przedmiotów ścisłych(Science Teachers), dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej.Zajęcia odbywały się w nowoczesnym Instytucie Mediterania, w nadmorskiej miejscowości Benidorm. W gronie nauczycieli z 12 państw europejskich uczestniczyłam w codziennych, bardzo ciekawych zajęciach zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Swoją wiedzę i doświadczenie poszerzałam m.in. w zakresie stosowania nowoczesnych technologii informacyjnych na zajęciach lekcyjnych, stosowania innowacyjnych metod w nauczaniu oraz pracy z zastosowaniem platformy Moodle. Wiele czasu poświęcaliśmy na wymianę doświadczeń nauczycielskich, dzieleniu się swoją wiedzą i informacjami niezbędnymi w pracy każdego pedagoga. Część zajęć przeznaczona była również na konferencję i wykłady zaproszonych gości ze Szkocji, Słowenii i Hiszpanii, specjalistów w nauczaniu przedmiotów ścisłych. Po zajęciach popołudniowych, wraz z nowo poznanymi nauczycielami, podziwialiśmy atrakcje turystyczne wybrzeża Costa Blanca.
Udział w szkoleniu pozwolił mi poszerzyć swoją wiedzę oraz przenieść interesujące treści i sposoby ich realizacji do własnej pracy. Podniósł nie tylko moje kompetencje zawodowe i językowe, ale był też niezapomnianym przeżyciem i nowym doświadczeniem.
Ewa Kręgielska-Carlton

DATA WPISU:  2013-10-20MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI


Dnia 1 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. W tym dniu w naszej szkole również było bardzo muzycznie: na przerwach słuchaliśmy starych i nowych przebojów, zarówno rozrywkowych, jak i klasycznych, po południu mogliśmy podziwiać uczniów klas IV-VI naszej szkoły w prezentacjach "Muzyka moja pasja".
Usłyszeliśmy i zobaczyliśmy:
-śpiew (Dominika Gaca, Ola Trzmiel, Zosia Dominczak)
-grę na instrumentach (gitary - Kacper Mokijewski, Antoni Martinek i Kacper Jaroszewicz; keyboard - Maja Witoszyńska, Patrycja Szklarska),
-taniec (Julia Nowicka, Małgosia Stutko, Bartek Teśluk)
-pokaz "miksowania" muzyki ( Maks Szymanowski)
-piękną muzyczną opowieść z pokazem o muzyce elektronicznej (Tomek Karpowicz)
Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom!
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/DZIE-MUZYKI

DATA WPISU:  2013-10-15

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 2013


Tradycyjnie, pod koniec września obchodzimy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. W bieżącym roku przebiegał on pod hasłem "London-the capital city of Great Britain". Uczniowie klas IV-VI poznawali uroki tej pięknej europejskiej metropolii, oglądając film w oryginale i podziwiając prezentacje multimedialne przygotowane przez starszych kolegów. Wiele ciekawych informacji o stolicy Wielkiej Brytanii można było przeczytać spacerując korytarzami naszej szkoły, gdzie zamieszczone zostały piękne prace uczniów na temat wartych do obejrzenia londyńskich miejsc .
Zapraszamy do galerii.

DATA WPISU:  2013-10-15

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


Dnia 19 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone kampanią wyborczą kandydatów. W wyniku głosowania uczniów klas IV-VI przewodniczącym szkoły został Tomasz Karpowicz z klasy VIb, a jego zastępcą Filip Galicki z klasy VIb.
Gratulujemy!

DATA WPISU:  2013-10-15WYCIECZKA KLAS VI


2 października klasy szóste uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Z przewodnikiem uczniowie zwiedzili Ostrów Tumski i Rynek. Szukali krasnali pokazujących historię miasta. Uczestniczyli w konkursach i zdobywali nagrody. Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie Panoramy Racławickiej, pierwszego i jedynego zachowanego do dziś polskiego dzieła tego rodzaju, namalowanego przez Juliusza Kossaka i Jana Stykę. Wycieczka przebiegała w miłej atmosferze.

DATA WPISU:  2013-10-15ZAJĘCIA Z TENISA W KLASACH PIERWSZYCH!


W naszej szkole od połowy września odbywają się bezpłatne zajęcia z tenisa, w których biorą udział wszystkie dzieci z klas pierwszych. Finansowane są one z budżetu Rady Osiedla Rataje (Jednostki pomocniczej Miasta Poznania). Dzieci poznają tajniki tenisa na korcie, a w razie niepogody w sali gimnastycznej.
Zapraszamy do galerii
http://sp18.poznan.pl/galeria13/index.php/Zaj-cia-tenisowe-dla-uczni-w-klas-I

DATA WPISU:  2013-10-15

DZIEŃ CHŁOPCA


Hasło na ten dzień to "DLA KAŻDEGO CHŁOPAKA MAMY LIZAKA ". W tym dniu uczennice z MSU oprócz życzeń miały dla chłopców z klas 0- III lizaki. W każdej klasie "coś" czekało dla chłopaków. Uczniowie klasy III c odwiedzili restaurację McDonalds… dziewczynom też "się dostało". Uczniowie klas IV- VI bawili się z tej okazji na dyskotece. Tak w ogóle to…Chłopaki wszystkiego najlepszego od dziewczyn z SP 18.

DATA WPISU:  2013-09-30

MUZEUM ROLNICTWA W SZRENIAWIE


To już jest naszą tradycją, że kiedy jesień tuż, tuż to klasy III wybierają się na omłoty do Szreniawy. Podczas wycieczki uczniowie poznali historię "od ziarna do chleba", mogli spróbować swoich sił podczas młócenia zboża, poznać tradycyjne sposoby smażenia powideł, kiszenia ogórków i kapusty oraz sposoby suszenia owoców, warzyw i grzybów. Był też czas na zabawę na placu zabaw. Była to ciekawa lekcja w terenie.

DATA WPISU:  2013-09-30

JESTEŚMY BEZPIECZNI NA DRODZE


We wrześniu uczniowie klas I i oddziałów przedszkolnych wzięli udział w spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa na drodze. Podczas spotkania obejrzeli prezentację "Jesteśmy bezpieczni na drodze" oraz film pt "Bolek i Lolek w drodze", wzięli też udział w quizie. Przy okazji przypomniano dzieciom o bezpieczeństwie w domu i w internecie. Całość przygotowała pani Kasia Karnicka opiekun MSU.

DATA WPISU:  2013-09-30

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO


2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/2014. Pani Dyrektor osobiście powitała wszystkich uczniów. Szczególnie serdecznie i ciepło zwróciła się do najmłodszych - pierwszaków i dzieci z oddziałów przedszkolnych. To dla nich uczniowie klasy III a i III d przygotowali krótki program artystyczny, a zespół Hip-Hop dodał wszystkim energii do dalszej nauki.

DATA WPISU:  2013-09-25

ROK SZKOLNY 2013/2014


.


DATA WPISU:  2013-09-25

RODZINNE GRILOWANIE Z OKAZJI DNIA MAMY I TATY W KL. 02


Dnia 19 czerwca 2013 r. klasa 0-2 uczciła dzień Mamy i Taty. Z tej okazji został zorganizowany Rodzinny Grill w Przywodnym Ośrodku Rataje. Na początku spotkania dzieci przywitały swoich rodziców piosenkami oraz wierszykami. Następnie każdy zjadł pyszną kiełbaskę z grilla. Tatusiowie wraz ze swoimi synami rozegrali mecz piłki nożnej, a dziewczynki ustawiły się w kolejce po "tatuaż" rysowany flamastrem przez tatę Zuzi. Wszystkim dopisywały znakomite humory. Zapraszamy do galerii.

DATA WPISU:  2013-06-27

DZIEŃ MAMY - ZAJĘCIA OTWARTE W ŚWIETLICY


W dniu 6 czerwca 2013 roku o godzinie 17.15 przybyły do naszej świetlicy Mamy z okazji ich Święta. Dzieci śpiewały piosenki, były serdeczne życzenia w formie inscenizacji. Mamy brały udział w przygotowanych konkursach. Było dużo śmiechu i radości. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły upominki własnoręcznie przygotowane. Mamy opuszczały świetlicę radosne, zadowolone oraz ogromnie wzruszone.

DATA WPISU:  2013-06-27KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY TUWIMA


Rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji dnia 4 czerwca odbył się konkurs recytatorski wierszy tego poety, dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Uczniowie recytowali wybrane przez siebie wiersze, które nauczyli się pod okiem rodziców czy też dziadków. Do konkursu zgłosiło się 15 dzieci. Jury postanowiło wyróżnić 7 uczniów. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz mały upominek.

DATA WPISU:  2013-06-23SZKOLNY KONKURS INFORMATYCZNY DLA KLAS VI


W maju odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Informatycznego dla uczniow klas szóstych. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu sprawdzającego wiadomości teoretyczne, a następnie wykonanie zadań praktycznych. Oto wyniki:
I msc Piotr Kaczorek 6c
II msc Mikołaj Sydow 6c
III msc Piotr Arnt 6c
Serdecznie gratulujemy.

DATA WPISU:  2013-06-11Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu ZUCH


29 maja 2013 r podsumowano Ogólnopolski Konkurs ZUCH. Laureatów mieliśmy wśród uczniów klas I: Ewa Topolska kl I b miejsce 7 w kraju i I w szkole, Miłosz Bagrowski kl I a- miejsce 11/II, Beata Wyrwas kl I a- 12/III, Martyna Wagner kl I b- 12/ IV, Julia Walaszyk kl I a- 12/V, Mikołaj Szymkowiak kl I b- 14/VI, Martyna Hojak kl I B- 14/VII, Weronika Szmytka kl I a- 15/ VIII, Mateusz Balcerzak kl I a- 15/ IX. Wśród klas II najlepiej wypadli uczniowie: Pola Barska kl II d- 16 miejsce w kraju i I miejsce w szkole, Julia Kowalska kl II b- 17/ II, Marta Nowak kl II d- 18/ III.Uczniowie klas III, którzy napisali najlepiej to: Aleksandra Trzmiel kl III d- 19 miejsce w kraju i I miejsce w szkole, Wojciech Jacewicz kl III d- 27/ II, Martyna Czwojdzińska kl III c- 32/ III.Pozostałe wyniki dostepne są w holu na parterze. Wszystkim dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy. http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Podsumowanie-Og-lnopolskiego-Konkursu-ZUCH?page=1

DATA WPISU:  2013-06-11Wycieczka do radia PLANETA


28 maja 2013 roku uczniowie z klasy II c uczestniczyli w wycieczce do radia PLANETA w Poznaniu. Celem wycieczki było poznanie radia od "przysłowiowej podszewki". Po radiu oprowadziła nas i opowiedziała o ciekawej pracy dziennikarza radiowego pani Ewa Kozłowska. Uczniowie mieli okazję powiedzieć coś do mikrofonu w studio nagrań i na żywo podczas programu muzycznego. Ponad to uczniowie byli świadkami przygotowywania i odczytywania "na żywo" serwisu informacyjnego,a spotkanie z dziennikarzami było wielkim przeżyciem. Zachęcamy do takiej wycieczki. Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Rozg-o-nia-radiowa-PLANETA-FM--klasa-II-c-poznaje-w-radiu

DATA WPISU:  2013-06-11KLASY 4A i 5A NA SZLAKU KRÓLEWSKO-CESARSKIM


Dnia 28 maja klasy 4a i 5a, korzystając z zaproszenia biura turystycznego Aventuras, uczestniczyły w wycieczce po Poznaniu szlakiem królewsko-cesarskim. Wędrując śladem królów i cesarzy, którzy upodobali sobie nasze miasto, poznaliśmy historię Polski i Poznania. Zobaczyliśmy zabytki europejskiej klasy, zwiedziliśmy Ostrów Tumski, Katedrę i jej podziemia, Wzgórze Św. Wojciecha, Stary Rynek.Usłyszeliśmy wiele legend związanych z historią miasta i jego mieszkańcami, obejrzelismy makietę dawnego miasta, wysłuchalismy opowiadania o dawnym Poznaniu,o życiu,jakie prowadzili w nim poznaniacy i o tym, jak miasto zmieniło się przez wieki. Zdjęcia można obejrzeć w galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/SPACER-po-POZNANIU--klasa-IV-a-i-V-a

DATA WPISU:  2013-06-11KLASY CZWARTE W TORUNIU


W kwietniu uczniowie klas czwartych odwiedzili Toruń, jedno z piękniejszych nadwiślańskich miast Polski, w którym żył i pracował Mikołaj Kopernik. Podczas zwiedzania uczniowie poznali historię i zabytki miasta, wysłuchali opowieści o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika oraz pięknych legend związanych z Toruniem. Obejrzeli seans w Planetarium oraz oryginalna wystawę interaktywną w Orbitarium. W Muzeum Piernika odkryli tajniki wypieku toruńskich pierników. Z uśmiechem na twarzy i plecakami wypchanymi toruńskim przysmakiem wrócilismy do Poznania. Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Klasy-czwarte-w-Toruniu

DATA WPISU:  2013-06-10GNIEZNO - BISKUPIN - OSTRÓW LEDNICKI


W kwietniu , uczniowie klas piątych uczestniczyli w wycieczce podczas której poznawali historię początków Państwa Polskiego. Słuchając przewodnika i oglądając kolejne atrakcje uczestnicy wypełniali karty z zadaniami na lekcję historii, a późnij zadania matematyczne związane z życiem w Biskupinie.
Wycieczka poprzedzona była prezentacją multimedialną, przygotowaną przez członków Kółka Informatycznego, która wstępnie pokazała co uczniowie zobaczą w poszczególnych miejscach.
Na wycieczce panowała miła atmosfera i dopisywały dobre humory.

DATA WPISU:  2013-05-27

TURNIEJ MATEMATYCZNY KLAS IV


Podczas obchodów Dnia Matematyki odbył się Turniej Matematyczny Klas IV. Punkty dla klas zdobywały trzyosobowe drużyny oraz uczniowie kibicujący swoim klasom. Po zaciętej walce I miejsce zdobyła klasa IVa, II-IVb, a III-IVc.
Gratulujemy

DATA WPISU:  2013-05-27KANGUR MATEMATYCZNY


Wiosną, jak co roku odbył się konkurs matematyczny Kangur. Wzięli w nim udział uczniowie klas II-VI. Wyniki zostały przekazane uczestnikom przez nauczycieli, a najlepsze umieszczone w NASZYCH SUKCESACH.
Wszystkim gratulujemy

DATA WPISU:  2013-05-27

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW KLASY VB


Podczas ostatniego spotkania z rodzicami w maju br, uczniowie klasy Vb przedstawili swoje całoroczne osiągnięcia oraz zaprezentowali krótką dramę na temat figur geometrycznych.Dziewczyny zatańczyły grecki taniec do muzyki "Grek Zorba",który bardzo się wszytkim podobał.Całość umilała muzyka grecka...bowiem właśnie z Grecji czerpie swoje korzenie MATEMATYKA-królowa wszystkich nauk!(ec)

DATA WPISU:  2013-05-27

LEKCJA MATEMATYKI W PIZZERII


23 maja,klasa Vb,wybrała się na wyjątkową lekcję matematyki do pizzerii.Dzięki uprzejmości jednego z rodziców tej klasy,uczniowie mogli sami przyrządzić sowją ulubioną pizze a także utrwalić w praktyce porównywanie ułamków zwykłych.Spójrzmy na zdjęcia w galerii.(ec)

DATA WPISU:  2013-05-27

NIECODZIENNA LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKEIGO


W maju,przy okazji omawiania tematu"Animals",na lekcjach języka angielskiego w klasach IVa i IVb
zagościły zwierzątka,ulubieńcy niektórych uczennic.Dziewczynki z niecierpliwością czekały na to,aby wraz ze swoim domowym zwierzątkiem wystąpić przed klasą i powiedzieć kilka słów tzw."pet"-cie.Bohaterowie tego dnia byli nieco przerażeni pobytem w nowym środowisku więc z przyjemnością wrócili do swoich transporterów i klatek.Zapraszamy do galerii(ec)

DATA WPISU:  2013-05-27Konkurs plastyczny na projekt okładki ulubionej książki


W ramach projektu "Zaczytani - Zaczarowani" odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny dla klas IV - VI na projekt okładki mojej ulubionej książki. Wszystkie prace okazały się pomysłowo i estetycznie wykonane! Wyniki: I miejsce - Maja Witoszyńska z Vc, II miejsce - Martyna Pietrzak z Va i III miejsce - Zuzanna Musiał z Va! GRATULUJEMY!!!

DATA WPISU:  2013-05-24Nie jesteśmy sami


Konkurs plastyczny z okazji Dnia Ziemi "Nie jesteśmy sami!" dotyczył gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Na portretach uczniów znaleźli się m.in.: miś panda, płetwal błękitny, wydra morska, likaon, pantera śnieżna, żółwie i inne zwierzęta. Zdobywczynie I miejsca to Oliwia Fabiś z VIb i Maja Witoszyńska z Vc. Gratulacje!!!

DATA WPISU:  2013-05-24Fryderyk Chopin i jego muzyka


19 lutego 2013 r. odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy dla klas VI "Fryderyk Chopin i jego muzyka". Wytypowani drogą eliminacji przedstawiciele klas zmagali się z pytaniami o życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora oraz rozpoznawali jego muzykę. I miejsce zajęła klasa VI a. Gratulujemy!!!

DATA WPISU:  2013-05-24

Międzyszkolny Turniej Języka Angielskiego


Pięcioro spośród uczniów klas czwartych i piatych naszej szkoły,pod opieką pani Ewy Carlton, wzięło udział w pierwszym Powiatowym Międzyszkolnym Turnieju Języka Angielskiego.Zmierzyli się z reprezentacjami dwudziestu poznańskich szkół,rówmież językowych.Podczas turnieju panowała wspaniala atmosfera rywalizacji i choć zadania okazały się niełatwe, uczniowie już czekają na następną edycję tego konkursu.(ec)

DATA WPISU:  2013-05-24

Konkurs czytelniczy Time for a story


W kwietniu br odbył się kolejny już szkolny konkurs czytelniczy z języka angielskiego.Wzięło w nim udział siedemnaścioro uczniów z klas czwartych,piątych i szóstych.Tym razem mieli oni za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące lekturki "Dark Streets".Książka bardzo się wszystkim podobała i z pewnością wzbogaciła zasób słownictwa wszystkich uczestników.(ec)

DATA WPISU:  2013-05-24Dzień Matematyki


W kwietniu,po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy święto matematyki. W tym dniu lekcje odbywały się w nietradycyjny sposób, było mnóstwo dobrej zabawy oraz okazja do poznania historii matematyki.Odbyły się również zawody w układaniu kostki Rubika oraz turniej matematyczny dla klas czwartych.
Uczniowie klasy Vb w krótkiej dramie "Figury matematyczne" przypomnieli wszytkim cechy figur geometrycznych,ich elementy oraz ważne własności.Poznali również postacie trzech znakomitych,starożytnych matematyków i filozofów,których osiągnięcia w istotny sposób wpłynęły na rozwój współczesnego świata.
Obchodom Dnia Matematyki przewodziła Królowa Matematyka, która mam nadzieję, przekonała wszystkich, że warto uczyć się tego przedmiotu.(ec) http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/DZIE-MATEMATYKI-2013

DATA WPISU:  2013-05-24Zaczytani-zaczarowani, świat wokół książki


"Zaczytani - zaczarowani, świat wokół książki " - pod tym hasłem bawiliśmy się sobotę 11 maja 2013.
Wszyscy chętni przygotowali kostium ulubionego bohatera literackiego/bajkowego na konkurs "Parada postaci literackich i bajkowych". Przynieśli na ten dzień swoją ulubioną książkę lub czasopisma - stworzyliśmy wspólną galerię " To polecam do czytania". Tego dnia odbył się też kiermasz książki. Każdy chętny mógł się przygotować na konkurs recytatorski na wesoło ( łamańce językowe). "Zaczytani - zaczarowani" to był również dzień prezentacji własnej twórczości literackiej (opowiadania, wiersze, pamiętniki), tematycznego przedstawienia teatralnego IIIB, zabawy na klasowych warsztatach, prezentacjach, słuchowiskach, konkursach czytelniczych ("Czyj to głos?") oraz konkursach plastycznych. Tego dnia również odbyło się rozstrzygniecie indywidualnego konkursu plastycznego na okładkę ulubionej książki oraz ilustracje do wiersza Tuwima.
Taki dzień to niezwykła okazja do integracji społeczności szkolnej, odkrywania własnych talentów, mocnych stron i pasji. Zobaczenia się wzajemnie w nowej sytuacji, przełamania stereotypów i kształtowania wspaniałych nawyków. Okazuje się, że nasi uczniowie znają książki, nie zapomnieli o czytaniu i potrafią zachęcić innych do sięgania po pisane historie!(ar)
http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Projekt-integracyjny-ZACZYTANI--ZACZAROWANI--SWIAT-wok-KSI-KI?page=1

DATA WPISU:  2013-05-19Młodzi Ekolodzy w Przedszkolu nr 1 w Luboniu


Dzieci ze Szkolnego Koła Ekologicznego 7 maja wybrały się do Przedszkola nr w Luboniu, aby opowiedzieć tam swoim młodszym kolegom o zdrowym odżywianiu. Podczas spotkania dzieciaki wspólnie śpiewały piosenki, brały udział w konkursie i oglądały filmy edukacyjne. Po spotkaniu zaproszono nas na słodki poczęstunek. Należałoby wspomnieć, że to było już drugie nasze spotkanie z "Pogodnym Przedszkolem" i otrzymaliśmy tytuł PRZYJACIELA POGODNEGO PRZEDSZKOLA. Dziękujemy http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/M-odzi-Ekolodzy-w-Przedszkolu-nr-1-w-Luboniu?page=1

DATA WPISU:  2013-05-14Dzień pod Zdrową 7


Tradycją naszej szkoły jest, że nie tylko uczymy, wychowujemy dzieci ale wspólnie dbamy o zdrowie naszych uczniów. Działania prozdrowotne podejmowane są przez całą społeczność uczniowską od Malucha do Starszaka oraz wszystkich pracowników szkoły. W związku z tym, podobnie jak w latach poprzednich, uczniowie klas 0- III spotkali się na przedstawieniu, które przygotowały dzieci ze Szkolnego Koła Ekologicznego. Podczas inscenizacji przypomnieli Zasady Zdrowego Odżywiania. Nagrodą dla wszystkich, dorosłych i dzieci był zdrowy jogurt. Chciałoby się powiedzieć…NA ZDROWIE(kk) http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/DZIE-pod-ZDROW-7?page=1

DATA WPISU:  2013-05-06Lekcje z Pluskiem - Akcja Edukacyjna firmy AQUANET


Akcja Edukacyjna "PLUSK" jest prowadzona od 1998 roku i wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dnia 19 kwietnia odbyło się spotkanie uczniów klas II i 0 z przedstawicielem firmy AQUANET. Podczas spotkania uczniowie między innymi mogli dowiedzieć się skąd bierze się woda w kranie oraz czym zajmują się małże w laboratorium firmy. Na koniec zajęć każdy uczeń otrzymał drobny upominek związany z tematyką zajęć. Należałoby też wspomnieć, że uczniowie klas V biorą udział w wycieczkach po obiektach Spółki organizowanych przez firmę AQUANET.(kk)
http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Lekcje-z-Pluskiem---spotkanie-dla-dzieci-z-klas-II-i-0

DATA WPISU:  2013-05-06Dzień Ziemi


Wyrażenie Dzień Ziemi wywodzi się od angielskich słów: Earth Day. Święto Ziemi obchodzimy w Polsce każdego roku. Taki dzień nie mógł odbyć się bez echa w naszej szkole. Uczniowie klas 0- III obejrzeli film ekologiczny "Chrońmy przyrodę" oraz bajki o segregacji śmieci. Każda klasa przygotowała też hasła ekologiczne, które zawiesiliśmy na tablicy "Dla Naszej Ziemi". Przy okazji też podsumowano konkurs Plastyczno- Przyrodniczy zorganizowany przez Koło Ekologiczne "PTAKI NASZYCH LASÓW". I miejsce zajęła Julia Remlein z klasy IIIb , II miejsce - Aleksandra Trzmiel z klasy IIId, III miejsce- Gabriela Pawlik z klasy IIId. Gratulujemy! Prace plastyczne są ozdobą holu na parterze. A taki dzień ma na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży, że o środowisko naturalne należy dbać…ZAWSZE.(kk) http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/DLA-NASZEJ-ZIEMI---spotkanie-z-okazji-wi-ta-Ziemi-dla-uczni-w-klas-0--III

DATA WPISU:  2013-05-06Spotkanie z literą H - PRZEZ TE HARCE, PRZEZ HULANKI


W czwartek 11 kwietnia pani Aldona Feder wraz z uczniami z kółka ortograficznego zaprosiła dzieci z klas 0- III na krótką inscenizację pt. "Przez te harce, przez hulanki…". Podczas występów uczniowie mogli wysłuchać wierszyków związanych z wyrazami z literką "h". Może dzięki temu będzie łatwiej zapamiętać ich pisownię? Dziękujemy.(kk)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Spotkanie-z-liter-H--PRZEZ-TE-HARCE-PRZEZ-HULANKI

DATA WPISU:  2013-04-14KLASA II c w REDAKCJI gazety GŁOS WIELKOPOLSKI


Uczniowie z klasy II c odwiedzili w środę 10 kwietnia redakcję gazety "Głos Wielkopolski". Dzieci wspomagają swoją pracą tworzenie szkolnej gazetki ‘Młodsze To i Owo". Chciały zobaczyć, jak pracuje się w prawdziwej redakcji. Uczniowie dowiedzieli się jak przygotowywane są codzienne informacje, czym zajmuje się redaktor dyżurny i dlaczego dziennikarze z działu sportowego mają telewizor. Być może w przyszłości ktoś wróci tam do pracy? Zapraszamy do galeriihttp://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Klasa-II-c-w-redakcji-gazety-G-OS-WIELKOPOLSKI oraz na stronę www.gloswielkopolski.pl/aktualnosci (kk)

DATA WPISU:  2013-04-14POSZUKIWANIE WIELKANOCNEGO ZAJĄCZKA


Tradycyjnie w ostatnim tygodniu przed Wielkanocą dzieci z klas 0- III aktywnie przygotowywały się do tego święta. W środę 27 marca dzieci i nauczyciele wyruszyli na poszukiwanie Wielkanocnego Zajączka. Któż z nas nie lubi plenerowej zabawy? Mimo zimowej pogody uczniowie poszukiwali listów- wskazówek i rozwiązywali różne zadania, bawiąc się przy tym doskonale. A wszystko po to aby odnaleźć słodką niespodziankę. Zabawy przygotowali i przeprowadzili uczniowie z Samorządu Uczniowskiego.(kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/WIELKANOC--poszukiwanie-Zaj-czka

DATA WPISU:  2013-04-14

XII MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ FORMACJI TANECZNYCH


25 marca 2013 roku, już po raz dwunasty odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Turniej Formacji Tanecznych o Puchar Dyrektora SP 18, którego celem jest popularyzacja zespołowych form tanecznych wśród uczniów szkół podstawowych, wymiana doświadczeń oraz wspólna zabawa. Było to prawdziwe święto tańca.
W radosnej atmosferze prezentowała swoje umiejętności ponad setka dzieci pracujących w szkolnych zespołach tanecznych i domach kultury, łącznie 11 formacji. Gościliśmy formacje z SP nr 3, SP nr 10, SP nr 21, SP nr 64, SP nr 69, SP nr 84 oraz Domu Kultury "Na Pięterku", wystąpił również zespół z naszej szkoły.
Zespoły rywalizowały w czterech kategoriach: szkoły podstawowe grupa starsza i młodsza oraz kategoria Open grupa starsza i młodsza, którą reprezentowali uczniowie szkół podstawowych pracujący w domach kultury.
Zwycięzcami zostali:
w kategorii szkół podstawowych - grupa młodsza, czyli uczniowie klas I - III;
I miejsce - zespół z SP nr 64 w Poznaniu
II miejsce - zespół HUMORESKA z SP nr 3 oraz zespół z SP nr 69

w kategorii szkól podstawowych grupa starsza, uczniowie klas IV - VI;
I miejsce - zespół FILIPINKI BIS z SP nr 84
II miejsce - zespół DZIESIĄTKA z SP nr 10
III miejsce - zespół HUMORESKA z SP nr 3
IV miejsce - zespół HIP - HOP oraz zespół z SP nr 21

w kategorii OPEN - grupa starsza;
I miejsce - zespół FART 1 - reprezentujący Dom Kultury "Na Pięterku"
II miejsce - zespół FART 2

W kategorii OPEN - grupa młodsza:
I miejsce - zespół FART 3 - reprezentujący Dom Kultury "Na Pięterku"

Wszystkim zespołom GRATULUJEMY!
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/XII-Mi-dzyszkolny-Turniej-Formacji-Tanecznych-o-Puchar-Dyrektora-SP-18

DATA WPISU:  2013-04-02Ogólnopolski Konkurs ZUCH


Dnia 19 marca uczniowie klas I- III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie ZUCH. Konkurs polegał na samodzielnym rozwiązaniu zintegrowanego sprawdzianu zróżnicowanego w zależności od klasy. Treść sprawdzianów była dostosowana do obowiązującej podstawy programowej i uwzględnia elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej
Konkurs przebiegł bez zakłóceń, chociaż stres był duży. Teraz czekamy na wyniki, które powinny pojawić się w maju, o czym poinformujemy uczniów.(kk)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Og-lnopolski-Konkurs-ZUCH-w-klasach-I--III-test-zintegrowany?page=1

DATA WPISU:  2013-03-22WARSZTATY DETEKTYWISTYCZNE dla POCZĄTKUJĄCYCH CZYTELNIKÓW


W dniach 11, 20, 22 marca odbyły się "WARSZTATY DETEKTYWISTYCZNE" zorganizowane przez bibliotekę szkolną i wyd. ZAKAMARKI, w których uczestniczyli uczniowie klas I- III. Celem warsztatów było zachęcenie uczniów do samodzielnego czytania książek. W ramach godzinnych warsztatów zaprezentowano pokaz multimedialny połączony z interaktywnym czytaniem fragmentów książki pt. "Tajemnica diamentów" oraz wspólnym rozwiązywaniem zagadek detyktywistycznych. Zachęcamy do czytania(kk)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/WARSZTATY-DETEKTYWISTYCZNE-dla-POCZ-TKUJ-CYCH-CZYTELNIK-W-zorganizowane-przez-wyd-ZAKAMARKI

DATA WPISU:  2013-03-22DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ŚWIETLICY


Dnia 1.02.2013r. piątek w świetlicy odbył się Dzień Babci i Dziadka.Dzieci wystąpiły z przedstawieniem "Piekł dziadek babkę, śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Następnie odbyły się konkursy, w których uczestniczyli Dziadkowie oraz wnuczęta. W serdecznej atmosferze, przy ciastkach i napojach spędziliśmy to popołudnie. Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Dzie-Babci-i-Dziadka--uroczyste-spotkanie-w-wietlicy

DATA WPISU:  2013-03-07I KROK Z KOSZYKÓWKĄ


19.12.2012 w Szkole Podstawowej nr 18 odbył się turniej " I krok z koszykówką". Turniej przeznaczony był dla chłopców z rocznika 2002 i młodszych. W zawodach wystartowało 7 drużyn ( SP 1; SP 7; SP 18 I; SP 18 II; SP 59: SP 70; SP 79 ) w sumie 88 zawodników. Każdy zespół rozegrał po dwa mecze, w przerwach odbyły się konkursy rzutów osobistych i rzutów z dwutaktu. Nie była prowadzona klasyfikacja końcowa. Trenerzy wybrali najlepszych zawodników turnieju. Impreza spełniła swój cel, jakim było propagowanie koszykówki i zachęcenie dzieci do jej uprawiania. Młodzi zawodnicy mieli dużą frajdę z gry i radośnie spędzili czas. Na zakończenie turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a zwycięzcy konkursów i wybrani zawodnicy uhonorowani zostali pamiątkowymi medalami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Nagrody i upominki ufundował Poznański SZS i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 18.
Zwycięzcy konkursu rzutów z dwutaktu:
1 m. Filip Kaczmarek SP 18 II
2 m. Hubert Krakowski SP 18 I
3 m. Kacper Rybarczyk SP 59
Zwycięzcy konkursu rzutów osobistych:
1 m. Adam Konopelski SP 79
2 m. Bartek Mieszkowski SP 59
3 m. Kacper Kaczmarek SP 7
Najlepsi zawodnicy turnieju ( MVP )
SP 1 - Michał Szcząchor; SP 7 - Kacper Stefaniuk; SP 18 I - Alex Byttner; SP 18 II - Tymek Kozina; SP 59 - Marcin Szaroleta; SP 70 - Mateusz Gołąbek; SP 79 - Filip Lisowski.
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Turniej-w-naszej-szkoleee-I-KROK-Z-KOSZYK-WK

DATA WPISU:  2013-01-18ZAJĘCIA OTWARTE W KL. II C " TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA"


Uczniowie klasy II c przygotowali dla swoich rodziców spotkanie podczas, którego przypomnieli tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Poza tym dzieci przygotowały upominki- bombki, które same wykonały. Przy pysznym ciastku i śpiewie kolęd na chwilę oderwaliśmy się od porządków świątecznych. Warto tak czasami zwolnić tempo :)

DATA WPISU:  2013-01-07TURNIEJ KOSZYKÓWKI O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY


17.12.2012 w Szkole Podstawowej nr 18 w Poznaniu odbył się turniej koszykówki dziewcząt (rocznik 2003 i młodsze ) o Puchar Dyrektora SP 18 Danuty Paech. W zawodach udział wzięły 4 drużyny: SP 1, SP 7, SP 46, SP 18. Wszystkie zespoły rozegrały po 3 mecze. Dla większości dziewcząt był to pierwszy turniej w życiu. Zawodniczki wykazały się bardzo dużym zaangażowaniem i walką na boisku. Każde udane zagranie sprawiało im dużą radość. Między meczami dziewczynki miło spędzały czas. Nawiązały nowe znajomości i bawiły się dopingując koleżanki z innych drużyn. W sumie w turnieju wzięło udział 60 dziewcząt. Na zakończenie turnieju zostały wręczone nagrody. Wszystkie zawodniczki otrzymały piłki do koszykówki i słodycze ufundowane przez SZS Poznań. Trenerzy wybrali najlepsze zawodniczki turnieju, które otrzymały pamiątkowe statuetki i koszulki. Zwycięski zespół - SP 18 - otrzymał puchar ufundowany przez dyr. SP 18 Danutę Paech.
Nasze dziewczyny spisały się świetnie, wygrały wszystkie mecze i zajęły pierwsze miejsce !!!
Kolejność turnieju:
1 m. SP 18
2 m. SP 7
3 m. SP 1
4 m. SP 46
Najlepsze zawodniczki turnieju:
Karolina Kamińska - SP 18;
Ula Stemporek - SP 1;
Weronika Jedlikowska - SP 46;
Jagoda Wieczorek - SP 7;
Anita Płucienniczak SP 18

DATA WPISU:  2013-01-07

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W "STAREJ PIEKARNI" KL. II A i II D


Klasa 2a i d przygotowały się do świąt podczas warsztatów plastycznych w "Starej Piekarni". Czekały tam na dzieci materiały plastyczne, z których powstały kartki świąteczne, ozdoby na choinkę oraz małe stroiki na świąteczny stół. Przy muzyce, w miłej atmosferze i przy palącym się kominku czas płynął szybko. Na szczęście każde dziecko zdążyło wykonać swoje prace i zabrało je ze sobą do domu.

DATA WPISU:  2013-01-06

ZAJĘCIA OTWARTE W KLASIE I A


12 grudnia w klasie Ia odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców. Uczniowie zaprezentowali się z piosenkami świątecznymi. Potem dzieci wraz z rodzicami wykonały bombki na swoją choinkę.

DATA WPISU:  2013-01-06

WARSZTATY W MUZEUM


11 grudnia klasy pierwsze były na warsztatach świątecznych w Muzeum Archeologicznym. Obejrzały prezentację multimedialną o św. Mikołaju. Wykonały różnymi technikami ozdoby bożonarodzeniowe.

DATA WPISU:  2013-01-06BOŻONARODZENIOWE WARSZTATY PLASTYCZNE W ŚWIETLICY


11 grudnia, o godz. 17.15, w świetlicy szkolnej odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I oraz ich rodzice. Na początku, po powitaniu gości zostały zaprezentowane stanowiska z wzorami ozdób świątecznych: choinka z makaronu, odlewy gipsowe, styropianowy aniołek oraz świąteczny świecznik.
Następnie, przy dźwiękach kolęd oraz piosenek świątecznych, dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały prace plastyczne.
Warsztaty zakończyły się słodkim poczęstunkiem. Mimo chłodu za oknem, podczas spotkania towarzyszył wszystkim radosny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

DATA WPISU:  2013-01-01

SPOTKANIE Z MUZYKĄ


28 listopada uczniowie klas czwartych naszej szkoły uczestniczyli w pierwszym z cyklicznych koncertów "Muzyka Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego", organizowanego w ramach edukacji artystycznej przy współudziale Domu Kultury "Jędruś". Uczniowie wysłuchali kilku utworów Chopina i Wieniawskiego ( fortepian i skrzypce) wykonywanych przez młodych wspaniałych muzyków, mających już na swoim koncie duże osiągnięcia na międzynarodowych konkursach instrumentalnych. Utwory przeplatane były ciekawymi opowieściami o życiu i twórczości naszych wybitnych kompozytorów. Takie "żywe" spotkania z muzyką pozwolą dzieciom na lepsze jej zrozumienie, a tym samym na kształcenie przyszłych świadomych melomanów.

DATA WPISU:  2012-12-05

ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE


W październiku w ramach obchodów Światowego Dnia Muzyki odbył się w naszej szkole konkurs piosenki "Śpiewać każdy może" dla uczniów klas IV-VI. Jurorami byli wszyscy uczniowie naszej szkoły obecni na występach. Idolem Szkoły został Piotr Arnt z klasy VIc z piosenką Jacka Kaczmarskiego. Tylko kilka głosów mniej otrzymała Kamila Kolasińska z VIb (wykonała piosenkę z repertuaru Adele) i Maja Jerzyńska z IVa z utworem "Szklana pogoda". GRATULUJEMY!(an)
Zapraszamy do galerii

DATA WPISU:  2012-12-05DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci- Pluszowy Miś. W naszej szkole dzieci z młodszych klas, także obchodzą jego święto. Z tej okazji odbył się konkurs plastyczny "Wesoły Pluszowy Miś". Napłynęło ponad 130 prac wykonanych różnymi technikami. Podsumowanie tego konkursu nastąpiło 26 listopada. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę - "małe co nie co", czyli słodki upominek. Tego dnia uczniowie z klas 0-III przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami. Podczas wspólnego świętowania dzieci poznały historię Pluszowego Misia, wysłuchały wierszy oraz piosenki o misiu, zaśpiewanej przez dzieci z klasy 0-2. Następnie obejrzały prezentację o różnych niedźwiedziach i bajkowych misiach, a także bajkę "Przygody Kubusia Puchatka".
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem, powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

DATA WPISU:  2012-11-28KLASY DRUGIE NA STADIONIE "LECHA"


8 listopada klasy 2a,2d i 2c wybrały się na zwiedzanie stadionu "Lecha". Uczniowie znaleźli się nie tylko na trybunach, ale poznali również miejsca na ogół niedostępne dla kibiców jak loża prezydencka, trybuny prasowe, sale konferencyjne i szatnie zawodników. Zobaczyli też korytarz sław poznańskiej drużyny. Mieli okazję wędrować prawie po całym stadionie. Obiekt zrobił na wszystkich duże wrażenie.

DATA WPISU:  2012-11-28

JESIEŃ W ŚWIETLICY


Jesień to niezwykła pora roku, pełna różnorodnych barw. Mając na celu m.in. rozbudzanie wrażliwości dzieci na piękno otaczającego świata, zorganizowaliśmy w świetlicy konkurs plastyczny: "Jesienny pejzaż". W konkursie wzięli udział uczniowie klas II-IV.
Dnia 9 listopada konkurs został rozstrzygnięty.
A oto wyniki:
I m-ce: Antonina Gardzielewska, kl. IIb
Magdalena Mołoń, kl. IIIb
II m-ce: Renata Pietrukiewicz, kl. IVc
III m-ce: Krystian Borowiec, kl. IIIa
Wyróżnienia: Jan Skrzypczak, kl.IIIa
Adam Gojżewski, kl. IIId
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ W KONKURSIE!

DATA WPISU:  2012-11-28

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH


Na początku października w klasach 0-III obchodziliśmy Dzień Języków Obcych pod hasłem "From Poznan to London". Wspominaliśmy Igrzyska XXX Olimpiady w Londynie. Było wesoło i sportowo.

DATA WPISU:  2012-11-28SPOTKANIE POETYCKIE


7listopada br. z okazji XXXV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w zorganizowanym przez bibliotekę szkolną spotkaniu poetyckim z panem Andrzejem Bartyńskim.
Wrocławski pieśniarz i poeta nie tylko recytował swoje wiersze, ale także barwnie i dowcipnie opowiadał o swoim dzieciństwie spędzonym we Lwowie, wojennych doświadczeniach oraz powojennej tułaczce.
Odpowiadał również na pytania licznie zgromadzonych słuchaczy i udzielił wywiadu do gazetki szkolnej. Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.(az) Zapraszamy do galerii
http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Spotkanie-z-poet-panem-Andrzejem-Barty-skim

DATA WPISU:  2012-11-12HALLOWEEN


31 października naszą szkołę nawiedziły zjawy, duchy, czarownice i inne straszne upiory, a to wszystko za sprawą świętowania Halloween. Wszystkie klasy IV-VI miały okazję uczestniczyć w lekcji j. angielskiego przygotowanej specjalnie na tą okazję przez uczniów klasy VIc ( Justyna Bałdyga, Piotr Kaczorek, Piotr Arnt, Mikołaj Sydow). Podzielili się oni swoją wiedzą na temat święta Halloween i jego tradycji , nauczyli swoich rówieśników oraz młodszych kolegów podstawowych słówek związanych z tym świętem oraz zachęcili do wspólnej zabawy. Uczniowie podczas lekcji łowili jabłka bez użycia rąk " Apple Bobbing", zajadli się ciastkami zawieszonymi na sznurkach, a także mieli okazję stworzyć mumię z swoich kolegów i koleżanek. W dniu tym odbył się również miedzyklasowy konkurs na najlepszą dynie " The best Jack-O'-Lantern". W rywalizacji zwyciężyły klasy IVa i Va, a kolejne wysokie miejsca zajęły klasy VIb oraz Vc. Wszystkie klasy zgodnie z tradycją Halloween "Trick or Treat" otrzymały słodkie upominki.(jr)Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/HALLOWEEN-w-klasach-IV--VI

DATA WPISU:  2012-11-12KLASA Vb ZWIEDZAŁA STADION MIEJSKI W POZNANIU


Dnia 23 października klasa Vb udała się na stadion "Lecha"przy ulicy Bułgarskeij.Uczniowie obejrzeli pomieszczenia ,gdzie piłkarze przygotowują się do meczu,zobaczyli szatnie i przebieralnie oraz lożę prezydencką.Mieli okazję zasiąśc na trybunach.....stadion zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.(ec) Kilka zdjęć z wycieczki w galeriihttp://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Klasa-Vb-na-Stadionie-Miejskim

DATA WPISU:  2012-11-07Zajęcia otwarte w świetlicy- JESIEŃ


25 października, o godz. 17.30, w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia otwarte pod hasłem: "Kolorowa jesień". W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I i ich rodzice.
Na początku, po powitaniu gości, dzieci wystąpiły w inscenizacji pt.: "Przyszła Jesień z koszem darów", śpiewały piosenki, improwizowały taniec liści, recytowały wiersz o jesiennej pogodzie. Drugą część spotkania stanowiły jesienne zgadywanki, podczas których pierwszaki mogły wykazać się wiedzą zdobytą wcześniej na zajęciach lekcyjnych i świetlicowych. Następnie, przy dźwiękach nastrojowej muzyki, dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami wykonywały prace plastyczne. W wyniku tej współpracy powstały piękne bukiety z liści, w wazonach wyklejonych różnymi ziarnami i owocami jarzębiny.
Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem. Pomimo chłodu za oknem, podczas całego spotkania towarzyszyła nam miła, ciepła atmosfera
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Zaj-cia-otwarte-w-wietlicy-JESIE

DATA WPISU:  2012-11-05EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - SMAKI EUROPY


Od 2001 roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku w naszej szkole dzień ten przebiegł pod hasłem "SMAKI EUROPY". Uczniowie klas IV-VI zgłębiali swoją wiedzę na temat tradycyjnych potraw europejskich. Każda klasa zaprezentowała jedną z charakterystycznych potraw danego kraju oraz zdradziła tajniki jej przygotowania. Tak oto dowiedzieliśmy się jak przygotować tradycyjne angielskie śniadanie, grecką mussakę, czeskie knedliki, węgierski gulasz, włoską pizzę, hiszpańską paellę, niemiecką sałatę ziemniaczaną, francuskie żabie udka, a także rosyjskie pielmienie. Uczniowie starszych klas V-VI zaprezentowali się także podczas samodzielnie przygotowanych i przeprowadzonych lekcji, na których dzielili się wiedzą dotyczącą dań i smaków wybranych przez siebie państw. Klasy IV natomiast poszerzały swoją wiedzę poprzez filmy i prezentacje edukacyjne, dzięki którym poznały słownictwo związane z jedzeniem.(jr) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Dzie-J-zyk-w-Obcych-w-klasach-IV--VI

DATA WPISU:  2012-10-18KLASA IVa NA PIKNIKU W TRAPERSKIEJ OSADZIE


Klasa IVa nowy rok szkolny rozpoczęła wyjazdem do Bolechówka. Dnia 7 października uczniowie wraz z rodzicami, rodzeństwem i wychowawcą bawili się wspólnie na pikniku integracyjnym w Traperskiej Osadzie. Po słodkim poczęstunku na uczestników czekało wiele atrakcji, min.: przeciąganie liny, wyścigi w traperskich nartach, karmienie strusi i koni, zabawa z psami rasy Siberian Husky, mycie rąk po trapersku. Po wspólnym spacerze i sportowych zmaganiach, posileni kiełbaskami z rusztu, które smakowały jak nigdy dotąd, w dobrych humorach wróciliśmy do domu.(vb) Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć klikając tutaj http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/PIKNIK-RODZINNY--klasa-IV-a-w-Traperskiej-Osadzie

DATA WPISU:  2012-10-18

DYSKOTEKA SZKOLNA


W poniedziałek 24 września odbyła się dyskoteka szkolna z okazji Dnia Chłopaka. Udział w niej wzięli uczniowie klas IV-VI. Wszyscy obecni bawili się wyśmienicie!

DATA WPISU:  2012-10-05

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


Dnia 21 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone kampanią wyborczą kandydatów. W wyniku głosowania uczniów klas IV-VI przewodniczącym szkoły został Piotr Kaczorek z klasy VIc, a jego zastępcą Karolina Kolasińska z klasy VIb.
Gratulujemy!

DATA WPISU:  2012-10-05

SPRZĄTAMY ZIEMIĘ


Dnia 14 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątamy Ziemię". Uczymy się, że wokół nas musi być czysto, więc na pewno już nikt nie będzie śmiecił.

DATA WPISU:  2012-10-05PIĄTOKLASIŚCI W WARSZAWIE


W dniach 26,27 września br. klasy piąte udały się na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie odwiedzili Centrum Nauki "Kopernik", zobaczyli Stare Miasto, Plac Zamkowy oraz Kościół Świętego Krzyża. Drugiego dnia udali się do Żelazowej Woli, miejsca narodzin naszego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina. Wycieczka zakończyła się pysznym obiadem w restauracji "Polka" Magdy Gessler.(ec)Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria12/index.php/Klasy-V-w-Warszawie

DATA WPISU:  2012-10-04

W POSZUKIWANIU SKARBÓW


We wtorek 25 września uczniowie klasy II b brali udział w warsztatach organizowanych przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT . Obejrzeli wystawę plenerową "EXPERTI-TUM" na Ostrowie Tumskim, poznali średniowieczną historię grodu. Wzięli również udział w poszukiwaniu skarbów Ostrowa Tumskiego. Drugą częścią spotkania były warsztaty plastyczne polegające na tworzeniu lampionów. Samodzielnie wykonane lampiony uczniowie zabrali ze sobą do domu.

DATA WPISU:  2012-10-03

PIERWSZAKI POZNAJĄ OWADY


27 października - w czwartek klasy pierwsze były na wystawie plenerowej OWADY - GIGANTY. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda biedronka, świerszcz czy modliszka. Wielką frajdą było dla nich zbieranie kasztanów i śniadanie na trawie.

DATA WPISU:  2012-10-03

ROK SZKOLNY 2012/2013


Witamy w nowym roku szkolnym.

DATA WPISU:  2012-10-03BLISKIE SPOTKANIA ZE ZWIERZĘTAMI


Uczniowie klasy 1 d zaprosili do szkoły p. Jacka Pałasiewicza z Ministerstwa Motyli, który pomógł im "zaprzyjaźnić się" z wieloma zwierzętami, od których na co dzień mamy ochotę raczej uciekać, a nie głaskać. Dzięki niesamowitej prezentacji i ciekawym opowieściom larwy, krocionogi, modliszki, patyczaki, żuki czy węże wędrowały po dziecięcych rękach wywołując uśmiech na twarzy, zaciekawienie i ochotę do poznania tych zwierząt bliżej. Pan Jacek przedstawił swoich pupili wszystkim pierwszakom w naszej szkole. Zaprosił chętnych do odwiedzenia Motylarni w Ogrodzie Zoologicznym i obejrzenia z bliska egzotycznych motyli.
Zdjęcia w galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Ale-robale---spotkanie-z-egzotycznymi-zwierz-tami-w-klasach-I

DATA WPISU:  2012-05-29SPRAWDZIAN WIEDZY TRZECIOKLASISTÓW


22 maja klasy trzecie brały udział w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasistów. Sprawdzian składał się z części polonistycznej i matematyczno-przyrodniczej. Trzymamy kciuki, życzymy wysokich wyników.

DATA WPISU:  2012-05-25ZIELONA SZKOŁA


W dniach 7-11 V 2012 r. klasy trzecie były na Zielonej Szkole w Hermanowie. Pięć dni upłynęło nam pod znakiem wspaniałej zabawy na świeżym powietrzu i nauki na łonie przyrody.
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Zielona-Szko-a-klas-III---HERMAN-W-2012R

DATA WPISU:  2012-05-24DZIEŃ MATEMATYKI


Dnia 27 kwietnia br po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy święto matematyki. W tym dniu lekcje odbywały się w nietradycyjny sposób, było mnóstwo dobrej zabawy oraz okazja do poznania historii matematyki.
Uczniowie klasy IVb w przedstawieniu "Pitagoras i Jego szkoła" przybliżyli wszystkim postać znakomitego, starożytnego myśliciela i matematyka i to, skąd matematyka zaczerpnęła swoje korzenie. Wszyscy mieli okazję usłyszeć o dawnych odkryciach Pitagorejczyków, które w istotny sposób wpłynęły na rozwój współczesnego świata.
Obchodom Dnia Matematyki przewodziła Królowa Matematyka, która mam nadzieję, przekonała wszystkich, że warto uczyć się tego przedmiotu.(ec)

DATA WPISU:  2012-05-16

Poznańskie Konkursy Informatyczne dla Uczniów Szkół Podstawowych


26 kwietnia 2012 r. odbył się Finał X Edycji "Poznańskich Konkursów Informatycznych dla Uczniów Szkół Podstawowych". Uczeń naszej szkoły, Bartosz Kaczorek z klasy III, zdobył I miejsce.
Uroczystość miała miejsce w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej.
Zapraszamy na stronę:
http://www.ofek.pl/strony/1/pl/185.php

DATA WPISU:  2012-05-06MŁODZI EKOLODZY w przedszkolu nr 1 w Luboniu


Dzieci ze szkolnego koła Ekologiczno- Przyrodniczego skorzystały z zaproszenia przedszkola nr 1 w Luboniu i dnia 25 kwietnia wybrały się na spotkanie ze swoimi młodszymi kolegami. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji "TYGODNIA dla ZIEMI". Podczas zajęć był czas na śpiewanie piosenek, wspólną zabawę, naukę oraz wspólny posiłek. Uczniowie przekazali "eko- pozytywne" przesłanie dotyczące naszej planety. Było bardzo miło i wesoło. Każdy uczestnik spotkania otrzymał drobny upominek. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok!
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/M-ODZI-EKOLODZY-w-przedszkolu-nr-1-w-Luboniu

DATA WPISU:  2012-05-05DZIEŃ ZIEMI


"Bądźmy EKO- POZYTYWNI"- pod takim hasłem z okazji Święta Ziemi, dnia 24 kwietnia, odbyło się spotkanie dzieci z klas 0- III. Spotkanie przygotowały dzieci ze szkolnego koła Ekologiczno- Przyrodniczego. Podczas występu przybliżyły problem segregacji śmieci, opowiedziały o recyklingu i zachęcały do dbania o naszą planetę. Przy okazji podsumowano konkurs plastyczno- przyrodniczy dotyczący owadów naszych łąk i pól. Plakaty wykonane przez dzieci były bardzo pomysłow i doskonałe pod względem plastycznym. Można je obejrzeć w holu na parterze, zapraszamy.

DATA WPISU:  2012-05-05DZIEŃ POD ZDROWĄ 7


Jestem tym, co jem"…Pamiętamy o tym i tak jak w latach ubiegłych, 17 kwietnia biesiadowaliśmy konsumując jogurty. Przynajmniej raz do roku przypominamy uczniom naszej szkoły o Zasadach Zdrowego Żywienia. W tym dniu szczególny nacisk położyliśmy na mleko i przetwory mleczne. Pamiętajmy, że picie mleka daje siłę…"PIJ MLEKO- BĘDZIESZ WIELKI!
Zdjęcia w galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Dzie-pod-Zdrow-7

DATA WPISU:  2012-05-05LEKCJA GIER i ZABAW


Rodzinna integracja, dotlenienie organizmu, spalanie nadwyżki kalorii, wracanie rodziców do ciepłych wspomnień dzieciństwa i odkrywanie znów w sobie dziecięcej radości i spontaniczności, taki był cel zajęć, które odbyły się 18 kwietnia 2012r. Rodzice z dziećmi i wychowawcą z klasy I c spotkali się na wspólnej lekcji "Gier i Zabaw", którą przygotowała i poprowadziła pani Elżbieta Karasiewicz. Podczas zajęć znalazły się ćwiczenia zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Wspólne gry i zabawy mają mnóstwo zalet. Nie obowiązują tutaj żadne granice wiekowe. Było dużo śmiechu i pozytywnych emocji.
Zdjęcia w galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Lekcja-gier-i-zabaw---rodzice-i-dzieci-z-klasy-I-c

DATA WPISU:  2012-05-05

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "SPRAWNIE PISZĘ"


13 IV odbył się finał V Międzyszkolnego Konkursu Gramatyczno-Stylistycznego Szkół Podstawowych miasta Poznania "Sprawnie piszę".
II miejsce zajęła Dominika Gaca z kl. III c. Gratulujemy!

DATA WPISU:  2012-05-04Matematyczna Siłownia Umysłowa


Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły, Stanisław Gardzielewski z klasy 4a, zdobył I miejsce i główną nagrodę w Konkursie Matematyczna Siłownia Umysłowa. Konkurs zorganizowany został przez Instytut Badań Kompetencji ExploraPark Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu.
Staś otrzymał również wyróżnienie w kategorii specjalnej tego konkursu - Artysta.
Gratulujemy

DATA WPISU:  2012-04-20Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim


19 kwietnia br. w Lubońskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyło się spotkanie propagujące zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Do udziału w tym wydarzeniu zostali zaproszeni uczniowie i przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów realizujących program "Doskonałe mleko w szkołach". Gościem specjalnym był gen. Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny Polak, który odbył podróż w kosmos, członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Kosmonautów i Astronautów Świata (ASE), członek Kapituły Medalu Akademii Polskiego Sukcesu, a także Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Uczniowie pijący "Doskonałe Mleko" mieli okazję posłuchać Pana Generała, który opowiedział o swojej lotniczej pasji.

DATA WPISU:  2012-04-20Międzyszkolny Konkurs Plastyczny - Jajo wielkanocne w origami


W czwartek, dn 29.03.2012r o godz. 1700 w Szkole Podstawowej nr 20 w Poznaniu odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem "Jajo wielkanocne w origami". Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i przedszkoli m.Poznania. Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali od organizatora potrzebne materiały i w ciągu 1 godziny mieli wykonać swoje prace. I i III miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęły uczennice naszej szkoły z klasy III b: I miejsce- Ola Dudzińska, II miejsce- Emilia Kołyszko.

DATA WPISU:  2012-04-15Pierwszy Dzień Wiosny


Chociaż w tym roku zima obeszła się z nami niezwykle łagodnie, wszyscy z utęsknieniem wyczekiwaliśmy nadejścia wiosny. W 2012 roku wiosna przyszła dzień wcześniej niż to wskazują kalendarze. Astronomiczna wiosna rozpoczęła się już 20 marca o godz. 6.14, czyli w momencie równonocy wiosennej, gdy Słońce przekroczyło punkt Barana na równiku niebieskim. A my tradycyjnie w naszej szkole witaliśmy wiosnę na kolorowo, owocowo i zdrowo. Były pokazy multimedialne, prezentacje związane ze zdrowym odżywianiem, konkursy i wiele, wiele innych atrakcji! Prezentowaliśmy nasze pasje. Okazało się, że są one różnorodne - od muzyki tanecznej do muzyki poważnej, od budowania modeli samolotów do projektowania mody, od zbierania znaczków do kolekcjonowania minerałów. Było miło i wesoło. Kolejny raz okazuje się, że w szkole nie jest źle!!! Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Pierwszy-Dzie-Wiosny-na-kolorowo

DATA WPISU:  2012-03-28Wiosenna wyprawa do Szreniawy


26 marca uczniowie klas I b i I c wybrali się na wycieczkę do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym podczas, którego poznały tradycje i obrzędy związane ze Świętami Wielkanocnymi, uczestniczyły w zajęciach plastycznych i zwiedzały muzeum. Przy okazji mogły zaobserwować pierwsze oznaki wiosny. Wycieczka była niezwykle udana. Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi w nowe doświadczenia. Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Tradycje-i-obrz-dy-wi-t-Wielkanocnych---klasy-I-b-i-I-c-na-wycieczce-w-Szreniawie

DATA WPISU:  2012-03-28Akcja FLUORYZACJA


W marcu rozpoczęła się fluoryzacja zębów dla uczniów klas I-VI. Wśród uczniów klas młodszych dbanie o zdrowe zęby i zdrowie całej jamy ustnej poprzedzone było pogadanką na ten temat i pokazem prawidłowego szczotkowania zębów. Następnie przyszedł czas na działania praktyczne. Uczniowie poszczególnych klas, z własnymi szczoteczkami przyniesionymi z domu, pod kierunkiem pielęgniarki szkolnej przystąpili do fluoryzacji. Jest to prosta i skuteczna metoda zmniejszająca zapadalność na chorobę próchnicową zębów. Na szczoteczki nakłada się specjalny żel zawierający aminofluorki i przez 1-2 minuty intensywnie szczotkuje się zęby. Cała akcja potrwa 6 tygodni.Na zdrowie.
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Akcja-FLUORYZACJA?page=1

DATA WPISU:  2012-03-28III miejsce w POZNAŃSKICH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W UNIHOKEJU.


Reprezentacja chłopców naszej szkoły zajęła III miejsce w POZNAŃSKICH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W UNIHOKEJU.
21 marca 2012 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Krzesinach naszą szkołę reprezentowali: Kaczorek Piotr, Sikora Dawid, Michalski Marceli z klasy VC, Borowik Przemysław z klasy VB, Czajka Damian, Budziński Mateusz, Smolarek Jakub, Pękalski Krzysztof z klasy VIB oraz Gruchociak Karol z klasy VIA. Gratulujemy!

DATA WPISU:  2012-03-28II miejsce w POZNAŃSKICH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W AEROBIKU GRUPOWYM!


Reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce w POZNAŃSKICH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W AEROBIKU GRUPOWYM!
12 marca 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 6 odbył się finał poznański. Naszą szkołę w tym roku reprezentowały: Topolska Wiktoria, Fabiś Oliwia, Pieczyńska Karolina, Kolasińska Kamila, Siwka Julia, Tyranowska Klaudia z klasy VB, Michalik Julia z klasy IVB i Jakubowska Zuzanna z klasy IVC oraz Antkowiak Weronika z klasy VB, które dzielnie obroniły tytułu z ubiegłego roku. Spisały się wspaniale! Gratulujemy!

DATA WPISU:  2012-03-28XI Międzyszkolny Turniej Formacji Tanecznych


7 marca 2012 r. w naszej szkole odbył się XI Międzyszkolny Turniej Formacji Tanecznych o Puchar Dyrektora SP 18. Swoje umiejętności prezentowało 13 formacji tanecznych, czyli około 150 uczniów szkół podstawowych Poznania. Turniej odbył się w czterech kategoriach konkursowych; Szkoły Podstawowe, grupa młodsza i starsza oraz kategorii Open, uczniowie pracujący w domach kultury, świetlicach, czy stowarzyszeniach; grupa młodsza i starsza.
Rezultaty tanecznych zmagań były następujące:
W kategorii Szkoły Podstawowe grupa młodsza; I miejsce zdobył zespół HUMORESKA z SP nr 3, II miejsce zespół 21 DANCE z SP nr 21, a III miejsce zajęły aż trzy zespoły; MINI FILIPINKI z SP nr 84, zespół z SP nr 64 i MAŁY HIP - HOP z SP nr 18.
W kategorii Szkoły Podstawowe grupa starsza; I miejsce zajął zespół DZIESIĄTKA z SP nr 10, II miejsce zespół 21 DANCE z SP nr 21 i III miejsce zespół FILIPINKI z SP nr 84.
W kategorii Open grupa młodsza; I miejsce zajął zespół FART 2 z Domu Kultury NA PIĘTERKU.
W kategorii Open grupa starsza; I miejsce zdobył ELFIKI z Domu Kultury ORLE GNIAZDO, a II miejsce wywalczył zespół FART z Domu Kultury NA PIĘTERKU.
Gratulujemy
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Mi-dzyszkolny-Turniej-Formacji-Tanecznych-o-Puchar-Dyrektora-SP-18

DATA WPISU:  2012-03-21Fundacja Dzieci dla Ziemi - zbiórka odzieży


Z wielkim entuzjazmem włączyliśmy się w akcję zbiórki odzieży dla fundacji "Dzieci dla Ziemi". Przy okazji mogliśmy w naszych domach "przewietrzyć" szafy, a efekt był i to duży. W sumie zebraliśmy 1003,55 kg odzieży, co dla szkoły dało 501,77 zł. Pieniążki będą przeznaczone na dofinansowanie wycieczek i Zielonych Szkół dla dzieci najbardziej potrzebujących. Zwycięzcą w zbiórce okazała się klasa I c, która zebrała 75,19 kg. Do tej klasy trafi dodatkowo 100 zł. Wyniki w pozostałych klasach były równie imponujące. Wiemy, że zbiórki będą powtarzały się cyklicznie i już teraz zachęcamy do przygotowań. Kolejna zbiórka na przełomie maja i czerwca. Informacje trafią do Was odpowiednio wcześniej. Serdecznie dziękujemy i życzymy jeszcze lepszych wyników podczas kolejnych akcji(kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Fundacja-Dzieci-dla-Ziemi---zbi-rka-odzie-y

DATA WPISU:  2012-02-09WALENTYNKI


Walentynki w tym roku wypadają w ferie, ale społeczność naszej szkoły postanowiła przed feriami uczcić ten piękny dzień. Młodzież z SU zajęła się sprzedażą kartek Walentynkowych oraz kartek- serduszek, których sprzedaż zasili konto PCK. Nie zabrakło też serduszkowych słodyczy, które dotarły do nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Lizaczki- serduszka otrzymali też uczniowie klas 0- III, które przygotował MSU. Słodkiego Walentego życzymy Wszystkim(kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/WALENTYNKI-2012

DATA WPISU:  2012-02-09Karnawał


"W karnawale, w karnawale, są imprezy na 102. W karnawale na parkiecie swoją miłość każdy ma." Jesteśmy po balikach, które jak co roku były bardzo kolorowe. Rodzice jak zwykle wywiązali się na medal. Dzieciaki były świetnie przebrane. Na parkiecie królowały księżniczki, supermeni, ale nie zabrakło też i zwierzątek m.in. lwy. Wszyscy świetnie się bawili. Nie zapominajmy, że karnawał w tym roku trwa do 21 lutego. Czas zabawy trwa…(kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Czas-na-karnawa-owy-bal---klasy-0--III

DATA WPISU:  2012-02-09Spotkanie ze Strażą Miejską


Podczas gdy dzieci uwielbiają zimę i wszystkie zabawy na śniegu, my dorośli musimy zadbać o to, aby te zabawy były w pełni bezpieczne. W związku z nadchodzącymi feriami odwiedziły nas Panie ze Straży Miejskiej, aby przygotować dzieci do bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas zabaw zimowych. Przypomniały podstawowe zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i na lodzie. Na podsumowanie zajęć każde dziecko otrzymało tez kolorowankę.(kk) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/BEZPIECZNE-FERIE---spotkanie-ze-Stra-Miejsk-w-klasach-0--I

DATA WPISU:  2012-02-09Mistrzostwa Poznania w badmintonie


W grudniu reprezentacja naszej szkoły w składzie Piotr Kaczorek i Wojtek Gołąbiewski (trener T. Cichocki) zdobyła 3 miejsce w Mistrzostwach Poznania w badmintonie. Na uwagę zasługuje fakt, że nasi zawodnicy byli o rok młodsi od swoich rywali. Gratulujemy.(tc) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/MISTRZOSTWA-POZNANIA-w-BADMINTONIE

DATA WPISU:  2012-02-09"Pierwszy krok z koszykówką"- turniej dla chłopców


20 grudnia w Szkole Podstawowej nr 18 pan Tomasz Cichocki zorganizował VIII edycję imprezy " Pierwszy krok z koszykówką "(dla chłopców z rocznika 2001 i młodszych). W turnieju udział wzięło 6 drużyn: SP18, SP56, SP7 , SP79, SP 70, SP59/SP6 . Wszystkie zespoły rozegrały po dwa mecze, nie prowadzona była klasyfikacja końcowa. W przerwie między meczami prowadzone były konkursy dwutaktów i osobistych. Na koniec turnieju nagrody dla najlepszych zawodników i zwycięzców konkursów wręczał zawodnik ekstraklasy PBG Basket Poznań Jakub Parzeński (212 cm wzrostu). Impreza miała na celu propagowanie koszykówki i zachęcenie dzieci do jej uprawiania.(tc) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Pierwszy-krok-z-koszyk-wk---dla-ch-opc-w

DATA WPISU:  2012-02-09" Pierwszy krok z koszykówką "- turniej dla dziewcząt


14 grudnia pani Justyna Cichocka zorganizowała w SP18 V edycję imprezy " Pierwszy krok z koszykówką "( dziewczynki z rocznika 2001 i młodsze ). W turnieju udział wzięły 4 drużyny: SP18, SP65, SP7 , SP46, które biorą udział w akcji "Trener Osiedlowy " Poznańskiego Szkolnego Związku Sportowego. Wszystkie zespoły rozegrały po dwa mecze, nie prowadzona była klasyfikacja końcowa. W przerwie między meczami prowadzone były konkursy dwutaktów i osobistych. Na koniec turnieju nagrody dla najlepszych zawodników i zwycięzców konkursów wręczały zawodniczki ekstraklasy kobiet MUKS Poznań, L. Williams, T.K. La Flour, A. Makowska i trener I. Jabłońska. Impreza miała na celu propagowanie koszykówki i zachęcenie dzieci do jej uprawiania.(tc) Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Pierwszy-krok-z-koszyk-wk---turniej-dla-dziewcz-t-z-rocznika-2001-i-m-odszych

DATA WPISU:  2012-02-09

Święta święta


21 grudnia wszyscy chętni uczniowie wzięli udział w szkolnym koncercie kolęd. Dzieci śpiewały polskie kolędy, angielskie piosenki świąteczne, a także grały na flażoletach.
Natomiast w ostatnim dniu pobytu w szkole, czyli 22 XII Teatrzyk Malucha zaprezentował jasełka, które przypomniały historię narodzin Pana Jezusa. Przedstawienie wprowadziło wszystkich w bożonarodzeniowy świąteczny nastrój.
Zdjęcia w galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/KONCERT_KOL-D?page=2

DATA WPISU:  2012-02-07Andrzejki


Andrzejki są ostatnią okazją do zabaw przed nadchodzącym adwentem, stąd tego wieczoru popularna jest zabawa w gronie najbliższych lub znajomych i odprawianie wróżb andrzejkowych. Dziś zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami. Także my nie pozostaliśmy obojętni na tradycję i we wtorek oraz środę wróżyliśmy. Było lanie wosku, serduszka z imionami oraz wróżenie z kart. Miło minął nam ten czas, a wróżby… Oby się spełniły!
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Andrzejkowa-magia-wr-b

DATA WPISU:  2011-12-07Laureatka Międzyszkolnego Konkursu Plastyczno- Przyrodniczego-Jesienna Kompozycja


Uczennica klasy Ic Aleksandra Runowska zajęła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno- Przyrodniczym "Jesienna Kompozycja" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 20 w Poznaniu. Gratulujemy Olu.

DATA WPISU:  2011-12-07Święto Pluszowego Misia


Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Podobnie jak w latach ubiegłych 25 listopada przynieśliśmy swoje misiaki do szkoły, aby uczcić Święto Pluszowego Misia. Pani Ola Kownacka przygotowała dla dzieci z klas 0 prezentację multimedialną oraz film "Miś Uszatek". Było miło i przytulnie.
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/wi-to-Pluszowego-Misia?page=2

DATA WPISU:  2011-12-07Konkurs Wiem jak ratować życie


Po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły: Kamila Kolasińska V b, Zuzanna Grobelniak kl. Va, Weronika Kościelniak kl. Va i Piotr Arnt kl. Vc wzięli udział w konkursie "Wiem jak ratować życie" ,organizowanym przez PCK. Podczas konkursu wykazali się doskonałą wiedzą praktyczną i teoretyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy.W konkursie startowało 18 szkól z miasta Poznania. Naszym uczniom udało się zająć IV miejsce. Gratulujemy!
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Wiemy-jak-ratowa-ycie---mi-dzyszkolny-konkurs-organizowany-przez-PCK

DATA WPISU:  2011-12-07Narodowe Święto Niepodłegłości


Święto Niepodległości to dzień bliski wszystkim Polakom. 10 listopada 2011 roku uczniowie i pracownicy mieli biało- czerwone kotyliony, czym szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję zapoczątkowaną w zeszłym roku przez Parę Prezydencką. W ten sposób chcieliśmy zamanifestować swój patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny. Dzień wcześniej w klasach IV- VI pojawiły się okolicznościowe gazetki, które brały udział w konkursie na gazetkę o święcie Odzyskania Niepodległości. Przy okazji tego święta najmłodsi uczniowie, jak co roku, wzięli udział w konkursie "Wiedzy o Polsce".
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/NARODOWE-WI-TO-NIEPODLEG-O-CI

DATA WPISU:  2011-12-07Śniadanie daje moc


Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. "European Day of Healthy Food and Cooking"), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Dlatego tego dnia włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Dzień zdrowego śniadania". W klasach zrobiło się kolorowo i pachnąco, a przede wszystkim zdrowo!. Dzieci chętnie przygotowywały kanapki, twarożki i sałatki owocowe. Później było wspólne zajadanie. Do akcji i pomocy włączyli się też rodzice. Pięknie dziękujemy. Było naprawdę smacznie
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/NIADANIE-DAJE-MOC

DATA WPISU:  2011-12-07Dzień Życzliwości


W dniu 21 listopada 2011 roku obchodziliśmy w naszej szkole wyjątkowy dzień - "DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI". W ramach obchodów uczniowie klas IV- VI wysyłali "serdeczne esemesy". Do wysyłania esemesów włączyli się także wychowawcy. Natomiast uczniowie MSU przygotowali "pozytywny przekaz- telegram", czyli zbiór sentencji, zachęcający do uśmiechania się każdego dnia.. Przekaz trafił do wszystkich klas, nauczycieli oraz do Pani Dyrektor. Mamy nadzieję,że cała impreza dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji i utwierdziła w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Czego życzy SU i MSU
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Dzie-yczliwo-ci

DATA WPISU:  2011-12-07Spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim


3 listopada uczniowie klasy II b i II a mieli okazję odbyć niezwykłe spotkanie z panem Łukaszem Wierzbickim, autorem takich książek jak: "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" oraz "Afryka Kazika". Pan łukasz Wierzbicki jest poza tym manadżerem kultury, miłośnikiem zwierząt oraz wielkim pasjonatem podróży. Dziękujemy za to niezwykłe spotkanie(kk)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Spotkanie-z-pisarzem-ukaszem-Wierzbickim

DATA WPISU:  2011-12-07HALLOWEEN


My się duchów nie boimy i do szkoły przebrani przychodzimy! Oj działo się w tym dniu, oj działo! W klasach i na korytarzach szkolnych zrobiło się czarno i ponuro, ale wszyscy mieli radosne miny. Potworki i różne stworki wędrowały po szkole i robiły psikusy, chyba że dostały coś słodkiego w zamian. Miły to dzień i fajnie, że jest w kalendarzu imprez szkolnych.
W klasach IV - VI uczniowie SU zorganizowali konkurs na najśmieszniej najciekawsze stroje. Jury złożone z uczniów wszystkich klas oceniło, że najciekawiej przebrana była klasa 6a, na drugim miejscu - klasa 5b, a na trzecim miejscu - klasa 5a.(kk)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/HALLOWEEN?page=1

DATA WPISU:  2011-11-04PASOWANIE


Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie, jak co roku w październiku dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym programie artystycznym. Po zdaniu egzaminu w symboliczny sposób poprzez przysięgę i pasowanie piórem, są przyjęte w poczet uczniów swojej szkoły. Stają się członkami społeczności szkolnej, czyli nie są już tylko dziećmi, ale też uczniami tej szkoły. Fakt obecności rodziców, uczniów klas starszych dodaje dodatkowej wagi tej uroczystości. Gratulujemy Pierwszakom(kk)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/PASOWANIE-2011r

DATA WPISU:  2011-11-04STRAŻ MIEJSKA


Wzorem lat ubiegłych odwiedziły nas panie ze Straży Miejskiej- Katarzyna Włodarczak i Joanna Barczak, w ramach cyklu spotkań "Bezpieczna droga do szkoły". Prelekcje były skierowane do uczniów klas 0 i I. Panie przypomniały dzieciom podstawowe i bezpieczne zasady poruszania się po drogach. Uczniowie otrzymali odblaski i kolorowanki.(kk) http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Spotkanie-ze-Stra-Miejsk---BEZPIECZNA-DROGA-DO-SZKO-Y

DATA WPISU:  2011-11-04JESIENNY PIKNIK


W dniach 24.IX i 1.X uczniowie klasy IV c i I c wraz z Rodzicami i wychowawcą spędzili miło czas na ognisku integracyjnym. Oprócz dobrych humorów były kiełbaski, wspólna zabawa i wspaniała pogoda.(kk)
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/JESIENNY-PIKNIK---ognisko-integracyjne-klasy-IV-c http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/JESIENNY-PIKNIK---ognisko-integracyjne-klasy-I-c

DATA WPISU:  2011-11-04DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ


W tym dniu uczniowie zaprosili wszystkich nauczycieli na program artystyczny, wzbogacony utworami muzycznymi. W ten sposób nagrodzili swoich wychowawców oraz podziękowali symbolicznym kwiatkiem za całoroczną pracę i trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Dzień miły i potrzebny. Uczący szacunku do człowieka, jakim jest nauczyciel, jego pracy i zaangażowania, szacunku do wychowawcy, przewodnika przez wiedzę, jakim jest, bądź powinien być nauczyciel.(kk,ew)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/wi-to-Naucyzcieli--DZIE-KOMISJI-EDUKACJI-NARODOWEJ

DATA WPISU:  2011-11-04DZIEŃ MUZYKI


"Czym jest muzyka? Nie wiem
Może po prostu niebem
Z nutami zamiast gwiazd" /L.J.Kern

Dnia 5 października 2011r. w ramach obchodów Światowego Dnia Muzyki odbył się w naszej szkole koncert "MUZYKA - MOJA PASJA". Podczas prezentacji uczniowie klas IV-VI mogli usłyszeć i zobaczyć umiejętności swoich kolegów i koleżanek w tańcu nowoczesnym, śpiewie oraz grze na instrumentach, takich jak skrzypce i keyboard.Uczniowie klas III mieli okazję obejrzeć film pt. "Zgrana chata", a pozostali uczniowie otrzymali kolorowanki.(an)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Mi-dzynarodowy-Dzie-Muzyki

DATA WPISU:  2011-11-04DZIEŃ MARCHEWKI I ZIEMNIAKA


Jak co roku wesoło bawiliśmy się z okazji "Święta Ziemniaka i Marchewki". Uczniowie klas 0- III z tej okazji przygotowali figurki ziemniaczane, które brały udział w konkursie na "Ziemniaka Cudaka Olbrzyma". Nagrodą były pyszne jabłka. Organizatorem całej imprezy była pani Aldona Feder, która dodatkowo przygotowała pokaz multimedialny o warzywach i zagadki dla najmłodszych. Z okazji "marchewkowego święta" wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali słodkie marcheweczki. A w klasach IV - VI uczniowie przygotowali krótką audycję na temat wartości odżywczych marchwi oraz przekonywali, że jest ona nieodzownym źródłem witamin. A uwieńczeniem tych działań było częstowanie uczniów i nauczycieli soczystymi marchewkami, tak jak samo jak robiły to klasy młodsze. http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/wi-to-Marchewki-i-Ziemniaka

DATA WPISU:  2011-11-03EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH


Od 2001 roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych.Z tej okazji w naszej szkole w ciągu całego tygodnia od 26 do 30 września w klasach IV - VI trwały lekcje, na których uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat światowych i europejskich stolic. Uczniowie przygotowywali prezentacje, a także wystawę na której w formie plakatu zaprezentowali najważniejsze informacje oraz ciekawostki na temat wylosowanych stolic takich jak: Londyn, Rzym, Paryż, Berlin, Madryt, Ateny, Moskwa, Waszyngton czy Tokio.
Hasłem tegorocznego święta w klasach 0-III był "Dzień Amerykański". Tego dnia uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani stosownie do tematu. Wszyscy z dumą prezentowali swoje stroje, doskonale się przy tym bawiąc i ucząc. Ten dzień został na stałe wpisany do kalendarza imprez szkolnych.
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Dzie-J-zyk-w-Obcych

DATA WPISU:  2011-11-03DZIEŃ CHŁOPAKA


Nigdy nie zapominamy o swoich kolegach, także i dziś- 30 września, oprócz życzeń, chłopcy otrzymali coś słodkiego, a uczniowie klas starszych bawili się na dyskotece. Życzymy naszym chłopakom samych pogodnych dni.
Kliknij tutaj http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Dzie-Ch-opca oraz http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Dyskoteka-z-okazji-Dnia-Ch-opca-w-klasach-IV-VI

DATA WPISU:  2011-11-03

SPRZĄTANIE ZIEMI


.

DATA WPISU:  2011-11-03

WYBORY SAMORZĄDU SZKOLNEGO


15 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, następnego dnia głosy zostały podliczone przez komisję złożoną z uczniów. Przewodniczącą SU została Maja Rusinek z klasy 6a, a jej zastępcą Paweł Palacz z klasy 6c

DATA WPISU:  2011-11-03ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012


Jak co roku i tym razem uroczyście witaliśmy się ze szkołą. Szczególnie przejęte były najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych i pierwszych klas. Wśród pierwszaków liczną grupę w tym roku stanowią sześciolatki. Mamy nadzieję, że spodoba im się spotkanie ze szkołą. Tym bardziej, że czeka na nie nowa szkoła, która jest coraz piękniejsza i bardziej funkcjonalna, tak wewnątrz jak i na zewnątrz.

Wszystkim uczniom życzymy udanego roku szkolnego i samych sukcesów!

Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria11/index.php/Rozpocz-cie-Roku-Szkolnego-2011-2012

DATA WPISU:  2011-11-03

Podsumowanie PSZS Trener Osiedlowy


W dniu 20.04.2011 r. w hali ARENA miało miejsce sportowe podsumowanie akcji Poznańskiego Szkolnego Związku Sportowego "Trener Osiedlowy".
W ramach imprezy odbył się turniej "Pierwszy Krok Mini-Kosza".
Składał się on z dwóch części:
1. sprawnościowej - wyścigi zawierające elementy sprawności ogólnej
i techniki koszykówki
2. błyskawicznego turnieju mini-kosza.

W imprezie wystartowało 6 drużyn chłopców (rocznik 2000 i młodsi) - reprezentacji poznańskich Szkół Podstawowych Nr 5, 7, 18, 56, 79 i grupa mieszana SZS TEAM - razem ponad 70 dzieci.
Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie, którzy zdecydowanie wygrali 1 część sprawnościową. Uczniowie SP18 również świetnie wypadli w turnieju koszykówki i wygrali wszystkie mecze.
W nagrodę nasza szkoła dostała propozycję reprezentowania Poznania w ogólnopolskim turnieju koszykówki, który odbędzie się w dniach 27-29 maja na obiektach AWF Poznań.(tc)

DATA WPISU:  2011-05-09

SP 18 w najlepszej czwórce w Wielkopolsce


Dnia 05.05.2011 w naszej szkole odbył się turniej półfinałów wojewódzkich w koszykówce chłpców. W zawodach startowały 4 szkoły: SP1 Ostrów Wielkopolski, SP4 Piła, SP3 Leszno i SP18 Poznań- jako mistrz Poznania. Po zaciętych bojach nasza szkoła zajęła drugie miejsce i wraz z SP1 Ostrów Wlkp. awansowała do finału wojewódzkiego. Awans oznacza, że nasi uczniowie są wśród najlepszych czterech szkół w Wielkopolsce.(tc)

DATA WPISU:  2011-05-09POZNAŃSKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ


30.03.11 w SP18 odbył się turniej finałowy Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej (Mistrzostwa Poznania) w koszykówce chłopców szkół podstawowych.
Bardzo dobrze zaprezentowała się nasza szkoła, która zdecydowanie wygrała wszystkie mecze i zdobyła Mistrzostwo Poznania.
Złote medale naszym uczniom wręczał zawodnik PBG Basket Poznań Eddie Miller.

Wyniki meczów:
1 SP18-SP6 47-14
2 SP18-SP59 57-6
3 SP18-SP7 54-27
4 SP59-SP7 31-26
5 SP6-SP7 31-24
6 SP59-SP6 21-16

Kolejność końcowa:
1msc. SP18
2msc. SP59
3msc. SP6
4msc. SP7

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został Kuba Gudełajtis z SP18.
Do pierwszej piątki turnieju wybrani zostali Patryk Gotowy i Sebastian Sartowicz.

Skład SP 18: Patryk Gotowy, Kuba Gudełajtis, Sebastian Sartowicz, Marcel Cebulski, Patryk Bagrowski, Maciej Wiśniewski, Piotr Preuss, Dominik Henke, Mateusz Budziński, Patryk Gracz, Filip Krajniak, Damian Czajka, Krzysztof Pękalski,
Trener: Tomasz Cichocki
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria10/index.php/Mistrzostwa-Poznania-w-koszyk-wce

DATA WPISU:  2011-04-04DZIEWCZYNY NA MEDAL


Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 18 w Poznaniu zajęła II miejsce
w POZNAŃSKICH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
W AEROBIKU GRUPOWYM!

10 marca 2011 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 odbyły się Poznańskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Aerobiku Grupowym szkół podstawowych. Dziewczęta z naszej szkoły: Weronika Kościelniak z kl. IVA, Oliwia Fabiś, Julia Nowicka, Karolina Pieczyńska, Wiktoria Topolska z kl. IVB, Justyna Bałdyga, Karolina Musiał, Daria Zabłocka z kl. IVC, Zuzanna Jakubowska z kl. IIIC oraz dzielnie wspierające je Aleksandra Szych, Zuzanna Grobelniak z kl. IVA, Ewelina Nowicka, Kamila Kolasińska z kl. IVB pod kierunkiem Justyny Cichockiej i Elżbiety Karasiewicz wywalczyły II miejsce.
Gratulujemy!
Zdjęcia już są w galerii http://sp18.poznan.pl/galeria10/index.php/POZNA-SKIE-IGRZYSKA-M-ODZIE-Y-SZKOLNEJ-W-AEROBIKU-GRUPOWYM

DATA WPISU:  2011-03-12X MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ FORMACJI TANECZNYCH O PUCHAR DYREKTORA SP NR 18


15 grudnia 2010 roku już po raz dziesiąty odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Turniej Formacji Tanecznych o Puchar Dyrektora SP 18, którego celem jest popularyzacja zespołowych form tanecznych wśród uczniów szkół podstawowych, wymiana doświadczeń oraz wspólna zabawa. Jest to prawdziwe święto tańca.
W radosnej atmosferze prezentowało swoje umiejętności 140 uczniów pracujących w szkolnych zespołach tanecznych i domach kultury, łącznie 14 formacji. Zespoły rywalizowały w trzech kategoriach: szkoły podstawowe grupa starsza, kategoria Open grupa starsza, którą reprezentowali uczniowie szkół podstawowych pracujący w domach kultury i stowarzyszeniach oraz połączonej kategorii open i szkoły podstawowe grupa młodsza.
Zwycięzcami zostali:
w połączonej kategorii szkół podstawowych i kategorii Open - grupa młodsza, czyli uczniowie klas O - III;
I miejsce - zespół FART 2 z Domu Kultury "Na Pięterku"
II miejsce - zespół MINI FILIPINKI z SP nr 84 w Poznaniu
III miejsce - zespół ESY FLORESY z Domu Kultury "Orle Gniazdo

w kategorii szkól podstawowych grupa starsza, uczniowie klas IV - VI;
I miejsce - zespół FILIPINKI BIS z SP nr 84 w Poznaniu
II miejsce - zespół z SP nr 34 w Poznaniu
III miejsce - zespół HIP - HOP z SP nr 18 w Poznaniu

w kategorii OPEN - grupa starsza;
I miejsce - zespół FART - reprezentujący Dom Kultury Na Pięterku
II miejsce - zespół STAGE DANCE z Domu Kultury "Jubilat"
III miejsce - zespół FILIPINKI reprezentujący Stowarzyszenie Zespół Artystyczny Filipinki

Wszystkim zespołom GRATULUJEMY!
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria10/index.php/Mi-dzyszkolny-Turniej-Formacji-Tanecznych

DATA WPISU:  2010-12-20WIEMY JAK RATOWAĆ ŻYCIE


26 listopada uczniowie naszej szkoły- przedstawiciele klas V: Ola Musiał, Julka Drozdowska, Wojtek Szkudlarek i Ada Klimecka wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu "WIEM JAK RATOWAĆ ŻYCIE" podczas, którego wykazali się znakomitą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Wśród startujących, osiemnastu szkół zajęli IV miejsce. Gratulujemy (kk)
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria10/index.php/Konkurs-WIEM-JAK-RATOWA-YCIE---zorganizowany-przez-PCK

DATA WPISU:  2010-11-27NOWE OBIEKTY SPORTOWE!


16 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie nowych obiektów sportowych. Wśród zaproszonych Gości byli: Pani Grażyna Lisiecka - Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Piotr Kurosiński - Kierownik Oddziału Remontu i Inwestycji, Mariusz Wiśniewski - radny Miasta Poznania oraz Zbigniew Klarzyński - przedstawiciel Rady Rataje Południowe
Dzięki pieniądzom przyznanym przez Urząd Miasta uczniowie będą mogli korzystać z bieżni i nowego boiska ze sztuczną nawierzchnią; również duża sala gimnastyczna stała się bardziej przyjazna dzieciom z powodu nowej podłogi. Mamy nadzieję, że zmiany te przyczynią sie do rozwoju sportu wśród dzieci, a także wpiszą się w idee propagowania zdrowego stylu życia, gdyż boisko będzie służyło także wszystkim mieszkańcom okolicznych osiedli.

Dbajmy o wspólną własność!
Zapraszamy do galerii http://sp18.poznan.pl/galeria10/index.php/Uroczyste-otwarcie-sali-gimnastycznej-i-boiska

DATA WPISU:  2010-11-27

WSPANIAŁE OSIĄGNIĘCIE


Maja Rusinek z klasy V a zajęła II miejsce w pływaniu indywidualnym w Poznańskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej szkól podstawowych.
15 września 2010 r. na pływalni POS i R przy ulicy Chwiałkowskiego odbyły się Poznańskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Pływaniu. W zawodach wzięły udział reprezentacje dziewcząt i chłopców poznańskich szkół podstawowych. Odbyły się zawody drużynowe dziewcząt i chłopców oraz zawody indywidualne o Mistrzostwo Poznania. Nasza uczennica Maja Rusinek w pięknym stylu zdobyła srebrny medal. Gratulujemy!

DATA WPISU:  2010-11-14

kamery, alarmy, anteny, monitoring naziemna telewizja cyfrowa, dekoder, stb, dvb-t, mpeg-4 montaż kamer, monitoring, montaż alarmów depilacja laserowa, usuwanie naczynek, mikrodermabrazja, usuwanie tatuażu depilacja laserowa, depilacja # # # # # #
administracja i realizacja stron