SPRING DAY IN EUROPE

DZIEŃ WIOSNY W EUROPIE JEST MIĘDZYNARODOWYM PROJEKTEM ORGANIZOWANYM PRZEZ EUROPEAN SCHOOLNET ( SIEĆ SZKÓŁ EUROPEJSKICH ). JEGO CELEM JEST ZWIĘKSZENIE ZAANGAŻOWANIA UCZNIÓEW I NAUCZYCIELI W KSZTAŁTOWANIE WIZJI PRZYSZŁEJ EUROPY

- poszerzenie wiedzy o strukturze organizacji Unii Europejskiej
- poszerzenia wiedzy o każdym z państw należących do tej struktury
- integrowanie pracy na wielu przedmiotach dydaktycznych
- korzystanie z różnych źródeł informacji
- wykorzystanie technologii komputerowej podczas lekcji (w tym Internetu)
- angażowanie społeczne Samorządu Szkolnego ( przygotowanie wielu informacji o UE i przekazywanie ich rówieśnikom w najdostępniejszej, a zarazem najciekawszej formie )
- propagowanie pracy w grupie

Już czwarty rok nasza szkoła włącza się w europejską akcję poszerzania wiedzy na tematy związane z Unią Europejską. Tematyka obchodów Dnia Wiosny związana jest z różnymi zagadnieniami dotyczącymi wspólnej Europy i jej wizji na przyszłość.
W roku 2003 tematyka dotyczyła pracy Konwentu Europejskiego,
W roku 2004 - rozszerzenia Unii Europejskiej
a w 2005 - Konstytucji Europejskiej- wszystkie działania zmierzały do tego, by uczniowie nie tylko poznali owych 8 najważniejszych wartości konstytucyjnych, ale je rozumieli i umieli o nich rozmawiać.

W RAMACH TEGO PROJEKTU W NASZEJ SZKOLE ODBYWAJĄ SIĘ LEKCJE O UNII EUROPEJSKIEJ, O WALUCIE EURO ,KONKURSY PLASTYCZNE,PREZENTACJE GAZETEK I WIADOMOŚCI O KRAJACH CZŁONKOWSKICH ORAZ DEBATY Z ZAPROSZONYMI GOŚCMI.

Byliśmy jedną z pierwszych szkół biorących udział w projekcie międzynarodowym "Dzień Wiosny w Europie", który jest inicjatywą Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji europejskich a organizowany jest przez European Schoolnet. Dzień Wiosny w Europie jest projektem o charakterze pedagogicznym, mającym na celu włączenie zagadnień związanych z Unią Europejską do programów zajęć szkolnych.

Dzień Wiosny to projekt dzięki któremu uczniowie mogą w praktyce zdobywać informacje o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a szkoła otrzymuje różnorodne źródła informacji i wiadomości do wykorzystania w programie zajęć szkolnych. Uczniowie mają niepowtarzalną okazję do nawiązania międzynarodowej współpracy z innymi szkołami europejskimi w realizacji dalszych ,wspólnych projektów. Ciekawie zorganizowany Dzień Wiosny może stać się alternatywą, dla tak popularnych w tym dniu wagarów.

Stanowi niepowtarzalną okazję dla młodych Europejczyków, by stali się aktywni oraz, w miarę możliwości, wpływali na procesy polityczne zachodzące w Europie Wsparcie młodego pokolenia dla naszych wspólnych wartości daje nam nadzieję, że Europa będzie wzrastać, rozkwitać i przyniesie wiele korzyści nowoczesnemu społeczeństwu. Corocznie nasza szkoła otrzymuje prestiżowy certyfikat uczestnictwa w projekcie.